دیدار کلینتون با رهبران قبایل شمال غرب پاکستان

هیلاری کلینتون
Image caption هیلاری کلینتون برای کاهش احساسات ضد آمریکایی به پاکستان رفته است

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا در آخرین روز سفرش به پاکستان با رهبران قبایل شمال غرب پاکستان ملاقات و گفتگو کرده است.

در این ملاقات یکی از ریش سفیدان قبیله ای در مورد دخالت آمریکا در منطقه که به گفته او موجب سرخوردگی و ناراحتی در منطقه می شود، هشدار داد.

وی از هیلاری کلینتون خواست که روند مذاکره را در پاکستان و افغانستان شروع کند تا این ناحیه از "عصر حجر" بیرون آید.

خانم کلینتون در مصاحبه با بی بی سی، القاعده و طالبان را سندیکای ترور خواند و گفت می خواهد مردم پاکستان به خطری که کشورشان را تهدید می کند پی ببرند.

هیلاری کلینتون به کوتاهی پاکستان در دستگیری رهبران ارشد القاعده اشاره کرد و گفت باور کردن این موضوع مشکل است که هیچ کس در دولت پاکستان از این که رهبران القاعده کجا پنهان شده اند اطلاعی نداشته باشد.

هیلاری کلینتون در گفتگو با دانشجویان در لاهور، اذعان کرد که به دلیل سیاست های گذشته نوعی عدم اعتماد به آمریکا در پاکستان وجود دارد ولی افزود که هدف او این است که با تماس با مردم عادی پاکستان این احساس را تغییر دهد.

با این وجود، یک خبرنگار بی بی سی که به تازگی از پاکستان بازگشته می گوید بعید به نظر می رسد که تلاش های خانم کلینتون به از بین بردن احساسات ضد آمریکایی در پاکستان کمکی کند.

وزیر امور خارجه آمریکا در پایان سفر دو روزه خود به پاکستان راهی خاور میانه می شود تا در آغاز هفته آینده با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و نیز محمود عباس رئیس حکومت فلسطینیان در باره روند صلح خاور میانه مذاکره کند.

مطالب مرتبط