مصر؛ پسر جانشین پدر؟

Image caption حسنی مبارک و پسرش جمال

حسنی مبارک، رئیس جمهور مصر امروز در نشست حزب حاکم این کشور سخنرانی می کند. این نشست از آن رو حائز اهمیت تلقی می شود که قرار است جمال مبارک، پسر 45 ساله رئیس جمهور مصر نیز در آن سخنرانی کند.

در مصر این احتمال داده می شود که جمال مبارک در دوره آتی انتخابات ریاست جمهوری این کشور جانشین پدرش شود.

حزب حاکم دموکراتیک ملی مصر که سال ها است قدرت را در این کشور در دست دارد، اعلام کرده که نشست این حزب به مسایل اقتصادی و عدالت اجتماعی خواهد پرداخت اما ناظران می گویند این احتمال وجود دارد که جمال مبارک از نطق خود که قرار است فردا صورت گیرد، برای افزایش شانس خود برای کاندیدا شدن در انتخابات دور آتی استفاده کند.

الیته حسنی مبارک هنوز تصمیم خود را برای شرکت یا عدم شرکت در انتخابات دور آینده انتخابات اعلام نکرده است. آقای مبارک در حال حاضر هشتاد و یک سال سن دارد و طی 28 سال گذشته، قدرت را در این کشور در دست داشته است.

احزاب و گروه های مخالف در مصر از چنین انتقال قدرتی در مصر برآشفته هستند و مخالفت خود را به صراحت اعلام کرده اند.

جمال مبارک که در لندن در رشته بانکداری تحصیل کرده و به زبان انگلیسی مسلط است، طی دهه گذشته بر میزان نفود خود در حزب حاکم افزوده و به چهره ای قدرتمند و اثرگذار تبدیل شده است. او در حزب دموکراتیک ملی، ریاست کمیته تدوین سیاست ها را به عهده دارد.

گروه اخوان الملسمین، حزب اصلی مخالف که در مصر غیر قانونی است و در انتخابات پارلمانی 2005 از طریق معرفی نامزدهای مستقل، یک پنجم کرسی ها را از آن خود کرد، بر این باور است که جمال مبارک فاقد حمایت مردمی و تجربه سیاسی است.

دکتر عصام العریان، سخنگوی اخوان المسلمین جمال مبارک را گزینه ای غیر قابل قبول برای رهبری مصر می داند و تاکید می کند که اخوان الملسمین، حزب واقعی مورد حمایت مردم این کشور است.

ایمن نور از دیگر مخالفان دولت حسنی مبارک که در دور پیشین انتخابات ریاست جمهوری به رقابت با او پرداخت، اوائل ماه جاری، مبارزات ضد جمال را با شعار "او نباید حکومت کند" آغاز کرد.

قشر فقیر جامعه مصر خواهان تغییر و تحول هستند و از این دست تلاش های ایمن نور حمایت می کنند.

برخی از ناظران معتقدند که که شانس جمال برای رسیدن به قدرت به دلیل اعتصابها و راهپیمایی های بی سابقه ای که در سالهای اخیر علیه سیاستهای پدرش صورت گرفته، کمتر شده است.

جمال مبارک بر خلاف پدرش هرگز در ارتش خدمت نکرده و در صورتی که جانشین او شود، نخستین رهبر غیر نظامی مصر از زمان انقلاب سال ۱۹۵۲ در این کشور تا کنون خواهد بود.

از دیگر افرادی که احتمال ریاست جمهوری آنها می رود، می توان از ژنرال عمر سلیمان، رئیس سازمان اطلاعات مصر نام برد. آقای سلیمان که از افراد معتمد حسنی مبارک به شمار می رود از سال 1995 در حلقه بسیار نزدیک به رئیس جمهور مصر قرار دارد، که در بسیاری از سیاست های دولت مصر نقش اساسی ایفا می کند.

Image caption حسنی مبارک و باراک اوباما

گفته می شود در جریان سفر حسنی مبارک به اتیوپی در سال 1995، توصیه او به رئیس جمهور مصر برای سفر با یک خودروی زرهی باعث نجات جان مبارک از یک سوء قصد جدی شد.

ژنرال سلیمان به علت نقشی که در روند مذاکرات صلح و مذاکرات آشتی ملی گروه های فلسطینی ایفا می کند، چهره ای شناخته شده برای آمریکایی ها، اسرائیلی ها و فلسطینیان به شمار می رود.

ژنرال سلیمان به علت نظامی بودن و وابستگی به ارتش برای برخی، چهره ای مطلوب تر برای دوره پس از مبارک تلقی می شود.

حدس و گمان ها در باره آینده سیاسی ژنرال عمر سلیمان در حالی مطرح می شود که او تمایلی برای به عهده گرفتن سمتی بالاتر نشان نداده است.

مقامات اسرائیلی و آمریکایی بدون اظهار نظر رسمی در این باره، به شدت نگرانند که حسنی مبارک پیش از انتخاب جانشینش بطور ناگهانی از دنیا برود.

هیچ کس به درستی نمی داند که در صورت پیدایش یک چنین خلا سیاسی چه اتفاقی رخ خواهد داد.

اما برای مصری ها که در واقع نقش چندانی در انتخاب رهبر آینده خود نمی توانند داشته باشند، سوال اصلی این است که آیا رئیس جمهور بعدی تغییر و تحولی به وجود خواهد آورد که در آینده آنها بتوانند رهبر مورد نظر خود را انتخاب کنند یا نه.

مطالب مرتبط