انتقاد شدید مدودف از حامیان استالین

Image caption در دوران زمامداری استالین، میلیون ها نفر از شهروندان شوروی کشته شدند

دمیتری مدودف، رئیس جمهور روسیه با انتقاد شدید از افرادی که خواهان اعاده حیثیت از ژوزف استالین، رهبر پیشین شوروی سابق هستند، گفت هیچ توجیهی برای جنایات استالین علیه مردم کشورش وجود ندارد.

در دوران زمامداری استالین، میلیون ها نفر از شهروندان شوروی کشته شدند.

آقای مدودف در پیام ویدئویی خود به مردم روسیه که در وبلاگ او منتشر شد، نسبت به تلاش ها برای جعل تاریخ و دفاع از سرکوب ها هشدار داد.

برخی سیاستمداران روسیه اخیرا تلاش کرده اند تا چهره مثبت و موجهی از استالین ترسیم کنند.

در زمان ریاست جمهوری ولادیمیر پوتین، نخست وزیر کنونی روسیه، از استالین به عنوان رهبری موثر یاد می شد که اتحاد جماهیر شوروی را به یک ابرقدرت تبدیل کرد.

اظهارات تند آقای مدودف در روزی منتشر شده که سالروز ادای احترام به میلیون ها قربانی دوران سرکوب وحشیانه استالین است که از سال های پایانی 1920 شروع شد و تا زمان مرگش در 1953 ادامه یافت.

رئیس جمهور روسیه گفت تخمین وسعت سرکوب ها در زمان استالین امکان پذیر نیست چون تعداد زیادی از مردم کشته شدند و حتی حق دفن جسد را از دست دادند.

آقای مدودف افزود تلاش هایی در حریان است تا این نوع سرکوب ها را موجه جلوه دهند.

گروهی در روسیه سعی می کنند تا استالین را مدیر و رهبری موثر معرفی کنند که توانست اتحاد شوروی را دگرگون کند.

در دوران ریاست جمهوری ولادیمیر پوتین، طبق فرمانی، کتاب های مدارس بازنویسی شد و در این تجدیدنظرها، بر دستاوردهای استالین تاکید شد.

در مسکو کافه ای با حال و هوای دوران استالین وجود دارد. همچنین یک ایستگاه مترو در این شهر، بر روی دیوارهایش شعارهای معروف استالین را به نمایش گذاشته است.

در شمال روسیه، یک تاریخنگار روس که در حال تحقیق بر روی جرایم مرتکب شده توسط استالین بود، بازداشت شده است.

خبرنگار بی بی سی در مسکو گفته است که به نظر، میان سیاستمداران روس بر سر این موضوع حساس، اختلاف وجود دارد. برخی تحلیلگران می گویند رئیس جمهور روسیه با این اظهارات سعی می کند از ولادیمیر پوتین فاصله بگیرد.

مطالب مرتبط