آغاز تلاش تازه آمریکا برای احیاء روند صلح خاورمیانه

Image caption گزارشگر بی‌بی‌سی در بیت المقدس می گوید در رفتار طرفین فوریتی برای احیاءروند صلح دیده نمی شود

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا با هدف فراهم کردن شرایط آغاز مجدد روند صلح خاورمیانه به این منطقه سفر کرده است.

او در امارات متحده عربی با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی دیدار می کند و پس از آن جهت گفتگو با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل به بیت المقدس سفر خواهد کرد.

خانم کلینتون پیش از سفر به امارات متحده عربی در گفتگویی با بی‌بی‌سی عنوان کرد صلح میان اسرائیل و فلسطینیان هنوز برای آمریکا از "اولویت بالایی" برخوردار است.

او افزود آمریکا به راه حل ایجاد شرایط ایجاد کشور فلسطینی در همسایگی اسرائیل متعهد است.

آقای نتانیاهو پیش از ورود هیلاری کلینتون به منطقه ابراز امیدواری کرد که مذاکره با فلسطینیان هر چه زودتر از سر گرفته شود.

با این وجود خودداری اسرائیل از تعلیق ساخت و ساز در مناطق اشغالی در ساحل غربی رود اردن از موانع احیاء مذاکرات بوده است.

دیدار خانم کلینتون با محمود عباس بخشی از مذاکراتی است که جهت احیاء روند صلح خاورمیانه انجام می شود.

وزیر خارجه آمریکا در گفتگو با بی‌بی‌سی تاکید کرد: "این مسئله (احیاء مذاکرات) نه تنها برای دولت ما بلکه برای قسمت عمده ای از جهان از اولویت بالایی برخوردار است."

او گفت: "این واقعیت که من اینجا هستم تاکیدی است بر جدیتی که ما با آن می خواهیم طرفین را به آغاز گفتگوهای جدی که به ایجاد دو کشور همسایه منجر شود، متقاعد کنیم."

تیم فرانکس، گزارشگر بی بی سی در بیت المقدس می گوید اظهارات اخیر مقام های آمریکایی درباره لزوم توقف ساخت شهرک های یهودی نشین باعث قوت قلب و تقویت موضع فلسطینیان شده است.

با این حال خانم کلینتون گفته است اینکه آمریکا بیش از دو طرف درگیر به احیاء مذاکرات اشتیاق نشان دهد چندان فایده ای ندارد و گزارشگر بی‌بی‌سی هم می افزاید که در رفتار اسرائیلی ها و فلسطینیان حس فوریت برای این امر مشاهده نمی شود.

مطالب مرتبط