آمریکا: گفتگوهای صلح خاورمیانه فورا از سرگیری شود

هیلاری کلینتون و بنیامین نتانیاهو
Image caption روشن نیست که خانم کلینتون بتواند دو طرف را تحت فشار تازه ای قرار دهد

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا از اسرائیلی ها و فلسطینی ها خواسته است تا در اولین فرصت ممکن گفتگوهای صلح را از سرگیرند.

خانم کلینتون که برای ایجاد تحرک در روند متوقف شده صلح در خاورمیانه به این منطق سفر کرده است، پس از دیدار با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در بیت المقدس، بر لزوم از سرگیری گفتگوها تاکید کرد.

او پیش تر با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی دیدار کرده بود. مقام های فلسطینی می گویند تا زمانی که اسرائیل روند گسترش شهرک های یهودی نشین در مناطق اشغالی را متوقف نکند، به میز مذاکره بر نمی گردند.

آقای نتانیاهو این خواسته فلسطینی ها را یک پیش شرط و مانعی برای از سرگیری گفتگوها می داند.

آقای نتانیاهو نیز در کنفرانس مطبوعاتی با خانم کلینتون خواستار از سرگیری فوری گفتگوها شد.

بنیامین نتانیاهو در صحبت های خود گفت فلسطینی ها پیش تر هیچ گاه پیش شرطی را درباره موضوع شهرک سازی در اراضی اشغالی مطرح نکرده بودند و از اقدام اخیر آنها انتقاد کرد.

خانم کلینتون پیش از دیدار با بنیامین نتانیاهو در بیت المقدس، با محمود عباس در ابوظبی دیدار کرده بود.

صائب عریقات، مذاکره کننده ارشد فلسطینی، گفتگوهای این دو تن را مشکل عنوان کرد.

صائب عریقات گفت محمود عباس پیشنهاد هیلاری کلینتون برای از سرگیری مذاکرات فلسطینیان با اسرائیل بدون موافقت اسرائیل با توقف کامل شهرک سازی یهودیان در کرانه باختری را رد کرده است.

به گفته او فلسطینیان یک بار دیگر این نکته را روشن کردند که قبل از شروع مجدد مذاکرات، اسرائیل باید به هرگونه فعالیت شهرک سازی در کرانه باختری پایان دهد.

هفت ماه پیش که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل شد، باراک اوباما به او خاطرنشان کرد آمریکا برای از سرگیری گفتگوهای صلح خواستار توقف شهرک سازی هاست.

با این وجود خودداری اسرائیل از تعلیق شهرک سازی در کرانه باختری از موانع احیاء مذاکرات بوده است.

تیم فرانکس، گزارشگر بی بی سی در بیت المقدس می گوید اظهارات اخیر مقام های آمریکایی درباره لزوم توقف ساخت شهرک های یهودی نشین باعث قوت قلب و تقویت موضع فلسطینیان شده بود ولی روشن نیست که خانم کلینتون بتواند دو طرف را تحت فشار تازه ای برای حصول توافق قرار دهد.

مطالب مرتبط