آخرین تلاش‌ها برای تصویب قانون انتخابات عراق

اعضای مجلس عراق برای تصویب قانون جدید انتخابات این کشور تشکیل جلسه می دهند.

این جلسه از آن رو حائز اهمیت است که در صورتی که مجلس عراق امروز اول نوامبر موفق به تصویب قانون انتخابات نشود، امکان برگزاری انتخابات در ژانویه ۲۰۱۰ به شدت تضعیف خواهد شد.

هفته ها مذاکرات احزاب و گروه های عراقی تا کنون به نتیجه نرسیده و تلاش های آمریکا و سازمان ملل برای میانجی گری ثمری نداشته و نتوانسته به بن بست موجود پایان دهد.

سازمان ملل می گوید اگر مجلس عراق امروز نتواند به توافقی در باره قانون انتخابات دست یابد، نخواهد توانست برپایی انتخابات در موعد مقرر را تضمین کند.

این هراس وجود دارد که تاخیر در برگزاری انتخابات، می تواند منجر به بروز خشونت های بیشتری در عراق شود.

اختلافات سیاسی تاکنون مانع از آن شده تا گروه های سیاسی به تفاهمی در باره اعمال تغییراتی در قانون انتخابات دست یابند.

برای انتخابات سراسری عراق که قرار است ژانویه سال آینده برگزار شود، برخی گروه ها از مدتها پیش دست به تشکیل اتئلاف برای حضور در این انتخابات زده اند.

اختلافات گروه های سیاسی عراق به حداقل سن کاندیداها و میزان تحصیلات آنها بر می گردد. همچنین در مورد حوزه انتخاباتی هر کاندیدا نیز اختلاف نظرهایی وجود دارد.

در مورد شهر کرکوک در شمال عراق نیز مناقشاتی وجود دارد. هنوز مشخص نیست آیا مردم باید به فهرست احزاب رای دهند یا به طور جداگانه به کاندیداها رای دهند.

انفجار بمب

انفجار چندین بمب در عراق منجر به کشته شدن حداقل هفت نفر شده است. در شهری در جنوب بغداد، انفجار یک بمب متصل به دوچرخه منجر به کشته شدن پنج نفر و زخمی شدن چند نفر دیگر شد.

پلیس عراق می گوید انفجار دو خودرو بمبگذاری شده در رمادی نیز دو کشته بر جای گذاشته است.

مطالب مرتبط