مبارک در مورد دوران پس از خود سخن نگفت

Image caption حسنی مبارک

حسنی مبارک، رئیس جمهور مصر در نطق خود در نشست حزب حاکم، وعده اصلاحات دموکراتیک بیشتری در مصر داده است.

آقای مبارک شب گذشته در نشست حزب دموکراتیک ملی مصر حضور یافت و برنامه کاری خود را برای مصر اعلام کرد. او در این سخنرانی در باره طرح خود برای بهبود سیستم بهداشتی، آموزشی و حمل و نقل سخن گفت.

رئیس جمهور 81 ساله مصر در سخنان خود علیرغم حدس و گمان ها، به بحث جانشینی خود نپرداخت. انتظار عمومی بر این است که جمال مبارک، فرزند 45 ساله او کاندیدای شرکت در انتخابات سال 2011 مصر شود.

البته آقای مبارک هنوز احتمال شرکت خود در دور آتی را رد نکرده است. در صورتی که او دو باره نامزد شود، این ششمین حضورش در انتخابات ریاست جمهوری مصر خواهد بود.

صفوت الشریف، دبیرکل حزب حاکم گفته است انتخاب جانشین مبارک در دستور کار این حزب قرار ندارد.

حسنی مبارک در سخنان خود هیچ اشاره ای به انتخابات ریاست جمهوری نکرد اما به برگزاری "آزاد، عادلانه و رقابتی" انتخابات پارلمانی که قرار است سال آینده برگزار شود، متعهد شد.

تحلیلگران می گویند آقای مبارک تحت فشار آمریکا، متحد نزدیک مصر و یکی از بزرگ ترین ارائه دهندگان کمک های مالی به این کشور برای انجام اصلاحات دموکراتیک است.

مخالفان و جامعه مدنی مصر سال هاست که از ادامه قانون وضعیت اضطراری در مصر و سرکوب و محدود کردن فعالیت های سیاسی انتقاد می کنند. آنها می گویند نیروهای امنیتی مصر آزادی های سیاسی را محدود کرده اند.

در مصر فعالیت احزاب و گروه های سیاسی ممنوع است و فعالیت اخوان المسلمین، بزرگ ترین حزب سیاسی مخالف دولت غیر قانونی اعلام شده است.

آقای مبارک با ستایش از رهبران جوان حزب حاکم که شامل جمال مبارک، پسر او نیز می شود گفت این رهبران جوان، دیدگاه روشنی در باره آینده مصر دارند و اندیشه های جدیدی برای واقعیات جدید مطرح کرده اند.

جمال مبارک که در لندن در رشته بانکداری تحصیل کرده و به زبان انگلیسی مسلط است، طی دهه گذشته بر میزان نفود خود در حزب حاکم افزوده و به چهره ای قدرتمند و اثرگذار تبدیل شده است. او در حزب دموکراتیک ملی، ریاست کمیته تدوین سیاست ها را به عهده دارد. او قرار است امروز در نشست حزب، سخنرانی کند.

مطالب مرتبط