سریلانکا با پرسش از فرماندهان نظامی خود مخالفت کرد

مقام های سریلانکا تائید کرده اند که مقام های آمریکایی خواهان دیدار و گفت و گو با مقام های ارشد نظامی این کشور در باره احتمال ارتکاب جنایات جنگی در مراحل نهایی درگیری های سریلانکا هستند.

یک مقام دولت سریلانکا به بی بی سی گفت که این کشور با درخواست آمریکا برای تحقیق از ژنرال سارات فونسکا که در حال حاضر سرگرم دیدار از آمریکا است، مخالفت کرده است.

اخیرا وزارت خارجه آمریکا یک گزارش در باره رویدادهای منتهی به روزهای پایانی درگیری های نیروهای دولتی با شورشیان ببرهای تامیل در سریلانکا را منتشر کرد. این گزارش خاطرنشان می کرد که این رویدادها می تواند دربرگیرنده اتهام ارتکاب جرایم جنگی باشد.

پیش از این کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل نیز خواهان تحقیق در مورد احتمال ارتکاب جرایم جنگی در مراحل نهایی بحران سریلانکا شده بود.

صدها شهروند غیرنظامی در سریلانکا در درگیری های اخیر کشته شدند و صدها هزار نفر هم بی خانمان و آواره شدند.

سازمان ببرهای آزادیبخش تامیل در سال 1976 تاسیس شد و در سال های بعد، خواستار جدایی مناطق تامیل نشین در شمال و شرق این کشور و ایجاد کشور مستقل در این مناطق شد.

از سال 1983، ببرهای تامیل عملیات خشونت آمیز، از جمله بمب گذاری، آدم ربایی، ترور، عملیات انتحاری و حمله به مراکز دولتی را برای دستیابی به هدف خود در پیش گرفت و چریک های این سازمان بخش هایی از مناطق شمال و شرق سریلانکا را عملا در اختیار خود گرفتند.

از اواخر دهه 1990، نفرات مسلح ببرهای تامیل توانستند موقعیت خود بر مناطقی را که بر آنها مسلط شده بودند تحکیم بخشند و عملا نوعی دولت خودمختار را در شمال سریلانکا ایجاد کنند.

در سال 2006 ارتش سریلانکا به حملات گسترده ای علیه مواضع تامیل ها دست زد و توانست به تدریج بخش عمده ای از مناطق تحت تسلط آنان را در اختیار بگیرد. این درگیری ها، اخیرا با شکست کامل ببرهای تامیل پایان یافت.

مطالب مرتبط