بعد از پنج سال وزیر امور خارجه بریتانیا به روسیه سفر می کند

Image caption دیوید میلیبند می گوید بریتانیا همواره با روسیه هم نظر نبوده است

دیوید میلیبند، وزیر امور خارجه بریتانیا، امروز (1 نوامبر)، سفری را به مسکو، پایتخت روسیه آغاز می کند. این اولین سفر یک وزیر امور خارجه بریتانیا به روسیه در پنج سال گذشته است.

بعد از قتل آلکساندر لیتویننکو، عضو سابق "کا گ ب"، سرویس امنیتی اتحاد جماهیر شوروی که به بریتانیا مهاجرت کرده بود و در لندن زندگی می کرد، روابط میان بریتانیا و روسیه دوستانه نبوده است.

پلیس لندن مرگ آقای لیتویننکو را قتل اعلام کرد و تحقیقات در بریتانیا حاکی از آن بوده است که ماموران ارشد سرویس امنیتی روسیه در این حادثه دست داشته اند اما روسیه حاضر نشده است افراد مظنون را به بریتانیا استرداد دهد.

آقای میلیبند در وبلاگش در سایت وزارت امور خارجه نوشته که بریتانیا همواره با روسیه "هم عقیده" نبوده است اما اذعان کرد که این کشور یکی از قدرت های بزرگ جهان و شریک تجاری مهمی است.

انتظار می رود محور گفتگوهای مقام های دو طرف ایران، خاورمیانه و افغانستان باشد.

در حالی که جک استرا، آخرین وزیر امور خارجه بریتانیا بود که به روسیه سفر کرد (سال 2004)،گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا، مکررا با دیمتری مدودف، رئیس جهموری روسیه در ارتباط بوده است و خود آقای میلیبند نیز با سرگئی لاورف، وزیر امور خارجه روسیه در گردهمایی هایی خارج از روسیه ملاقات داشته است.

وزارت امور خارجه بریتانیا گفته است که آقای میلیبند پیش از بازگشت از این سفر در روز سه شنبه (3 نوامبر)، با سیاستمداران، رهبران حوزه تجارت و نمایندگان جامعه مدنی روسیه ملاقات خواهد کرد.

یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه بریتانیا گفت: "روسیه در تلاش هایی که برای یافتن راه حلی برای چالش های بزرگ جهانی در جریان است، نقش مهمی دارد."

روابط تیره

آقای لیتویننکو در ماه نوامبر 2006 در رستورانی در مرکز لندن با پلونیوم مسموم و بعد از مدتی کوتاه بیماری درگذشت.

پس از آنکه دولت روسیه حاضر نشد تقاضای استرداد مهم ترین مظنون این پرونده را انجام دهد، دو کشور مقام های دیپلماتیک یکدیگر را اخراج کردند.

زمانی که روسیه دستور داد دفاتر "شورای بریتانیا"، که در زمینه های هنری - فرهنگی فعالیت دارد، در مسکو بسته شود، روابط تیره میان روسیه و بریتانیا تیره تر شد.

در ارتباط با ادعاهای جاسوسی و همچنین منافع شرکت نفتی بی پی در روسیه نیز تنش هایی وجود داشته است.

در همین حال گروهی از نمایندگان پارلمان بریتانیا از وزیر امور خارجه مصرانه خواسته اند که در این سفر موضوع نقض حقوق بشر در روسیه را با آقای لاورف مطرح کند.

مطالب مرتبط