محاکمه آخرین رهبر حکومت نظامی آرژانتین

رنالدو بنیونه، آخرین رهبر حکومت نظامی آرژانتین
Image caption رنالدو بنیونه، آخرین رهبر حکومت نظامی آرژانتین

محاکمه رنالدو بنیونه، آخرین رهبر حکومت نظامی آرژانتین در بوئنوس آیرس، پایتخت این کشور آغاز شده است.

آقای بنیونه که 81 سال دارد، به همراه پنج ژنرال بازنشسته ارتش به علت نقض حقوق بشر در دوران حکومت نظامیان محاکمه می شوند.

این افراد متهم به مشارکت در آدم ربایی، شکنجه و ناپدید شدن پنجاه و شش مخالف حکومت نظامی در سال های پایانی دهه هفتاد میلادی هستند.

این افراد اتهام های خود را رد می کنند.

آزار و اذیت های ادعا شده در این دادخواست در یک مرکز بزرگ نظامی در حومه بوئنوس آیرس صورت گرفته است. گروه های حقوق بشری می گویند از این مرکز در دوران حکومت نظامیان به عنوان بازداشتگاه مخفی و محلی برای شکنجه مخالفان استفاده شده است.

گفته شده که پنج هزار مخالف حکومت نظامیان در این اردوگاه مرگ نگه داشته می شدند.

این گروه ها می گویند در دوران حکومت نظامیان، طی سال های 1976 تا 1983 بیش از سی هزار نفر از مردم این کشور کشته و یا ناپدید شدند.

وکلای یکی از قربانیان در دادگاه امروز از برپایی جلسات محاکمه استقبال کرد و گفت: "این یک محاکمه تاریخی برای یافتن واقعیات در مورد افرادی است که ناپدید شدند."

فعالان حقوق بشر خواهان آن هستند که مصونیت دولتمردان مربوط به آن زمان لغو شود.

قرار است بیش از 130 شاهد برای ادای شهادت در این مورد در دادگاه حاضر شوند. انتظار می رود جلسات دادگاه تا فوریه طول بکشد.

آقای بنیونه تا کنون تحت بازداشت خانگی به سر می برد. او آخرین رئیس حکومت نظامیان آرژانتین است که طی سال های 1982 و 1983 بر این کشور حکومت کرد و سپس قدرت را به رائول آلفونسین، رئیس جمهور منتخب سپرد. حکومت دیکتاتوری نظامیان آرژانتین در سال 1983 فرو پاشید.

طی این سال ها که به 'جنگ کثیف' مشهور است، حکومت دست به بازداشت های گسترده غیر قانونی، شکنجه و اعدام مخالفان چپگرای خود زد. اجساد بسیاری از این افراد هرگز پیدا نشد.

پس از پایان حکومت نظامیان در آرژانتین، اولین دولت غیر نظامی این کشور قوانینی را به تصویب رساند که به موجب آن افرادی که در کشتار و ناپدید شدن شهروندان این کشور دست داشتند از تعقیب قضایی در امان ماندند. اما دولت آرژانتین طی سال های اخیر به دنبال آن بوده تا مصونیت رهبران نظامی آن سال ها را لغو و این افراد را به پای میز محاکمه بکشاند.

طی چند سال اخیر بسیاری از پرونده های مربوط به آن سال ها بازگشایی شده اند.

مطالب مرتبط