اسرائیل 'کشتی حامل سلاح' را توقیف کرد

اسرائیل می گوید یک فروند کشتی باری حامل سلاح را در دریای مدیترانه توقیف کرده است.

یک سخنگوی ارتش اسرائیل گفته است که این کشتی که پرچم آنتیگوا (مهم ترین جزیره کشور آنتیگوا و باربودا) را داشت، شبانه در یکصد و شصت کیلومتری ساحل اسرائیل توقیف شده است.

این کشتی محموله خود را کالاهای تجاری اعلام کرده بود.

بازرسی های اولیه نشان داد که بار کشتی مهمات بوده است. این کشتی برای بازرسی های بیشتر توسط نیروهای اسرائیلی به بندر اسدود برده شد.

گزارش های رسانه های اسرائیل به نقل از منابع دفاعی این کشور حاکی از آن است که در میان سلاح های کشتی، موشک های ضد تانک دیده می شود و این احتمال مطرح می شود که شاید مقصد نهایی کشتی، سوریه و یا حزب الله لبنان بوده باشد.

این منابع که نامی از آنها برده نشده گفته اند که احتمالا این سلاح ها از ایران ارسال شده اند.

هنوز جزئیات این ماجرا فاش نشده و ادعای این مقام ناشناس نیز مورد تائید قرار نگرفته است.

اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل در بیانیه ای گفت که این سلاح ها به "منطقه ای تروریستی در شمال" فرستاده می شد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل نیز به ارتش، نیروی دریایی و نیروهای امنیتی برای توقیف این کشتی تبریک گفته و آن را عملیات موفقی برای جلوگیری از قرار دادن سلاح در دست کسانی دانست که به گفته او می خواهند شهرهای اسرائیلی را هدف قرار دهند.

از زمان پایان یافتن عملیات نظامی اسرائیل در غزه، این کشور در دریای مدیترانه و در یای سرخ در عملیات متعددی به بازرسی کشتی ها برای یافتن سلاح پرداخته است.

اسرائیل می خواهد مانع از ارسال سلاح برای حماس در مناطق فلسطینی و حزب الله در لبنان شود.

در ماه فوریه سال جاری یک کشتی که پرچم قبرس را داشت و "سلاح" حمل می کرد در قبرس توقیف شد. اسرائیل در آن زمان گفت که این سلاح ها از سوی ایران برای حماس در نوار غزه ارسال شده بود اما ایران این ادعاها را رد کرد.

در سال 2002، نیروی دریایی اسرائیل کشتی کارین-آ را که حامل پنجاه تن سلاح بود توقیف کرد. گفته شد که این سلاح ها قرار بود به غزه فرستاده شود.

مطالب مرتبط