پیروزی جمهوریخواهان در انتخابات ایالتی آمریکا

Image caption باب مک دانل، از حزب جمهوریخواه سمت فرمانداری ویرجینیا را از آن خود کرد

یک سال پس از روی کار آمدن باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا از حزب دموکرات، حزب جمهوریخواه، حزب مخالف دولت در آمریکا، در رای گیری های دو ایالت مهم این کشور پیروز شده است. این انتخابات محلی برای تعیین فرماندار برگزار شده است.

جمهوریخواهان در دو ایالت ویرجینیا و نیوجرسی بالاترین آرا را کسب کرده اند. نیوجرسی به طور سنتی یک ایالت دموکرات تلقی می شده است.

مایکل استیل، رئیس کمیته ملی حزب جمهوریخواه (که رهبری فعالیت های این حزب را در سراسر آمریکا بر عهده دارد)، گفت رای گیری های این دو ایالت حامل این پیام روشن بوده است که رای دهندگان در ارتباط با آنچه که او دستورکاری لیبرال توصیف کرد، کاسه صبرشان لبریز شده است.

با این حال، یک نامزد دموکرات در انتخاباتی ویژه مربوط به کنگره که در نیویورک برگزار شد، پیروز شده است. بسیاری از جمهوریخواهان این ایالت تصمیم گرفتند به نامزد این حزب رای ندهند چون به عقیده آنها نظرات او بیش از حد لیبرال بوده است.

جمهوریخواهان نیویورک در این رای گیری به یک حزب کوچک محافظه رای داده اند.

نامزد دموکرات ها در کالیفرنیا نیز توانست در کنگره یک کرسی به دست آورد.

در رقابت های انتخاباتی دیگر، میلیاردر معروف مایکل بلومبرگ برای سومین بار شهردار نیویورک شده است. او به عنوان نامزدی مستقل در این انتخابات شرکت کرده بود و با اختلافی کم از بیل تامسون، نامزد حزب دموکرات این رای گیری را برد.

گزارشگران می گویند شکست حزب دموکرات در کسب سمت فرماندار در دو ایالت مهم ویرجینیا و نیو جرسی برای آقای اوباما، که در مبارزات انتخاباتی نامزدهای حزبش در این ایالت ها شرکت کرده بود، تلاش دارد نظام درمانی کشورش را اصلاح کند، لایحه ای در باره مبارزه با گرمایش زمین را به تصویب برساند و برای تصمیم های خود در افغانستان حمایت جلب کند، یک شکست تلقی می شود.

آقای اوباما برای حمایت از جان کورزین، مدیر اجرایی سابق گلدمن ساکس که تا پیش از پیروزی رقیب جمهوریخواهش کریس کریستی، فرماندار نیو جرسی بود، بارها به این ایالت سفر کرد و در مبارزات انتخاباتی اش شرکت داشت.

در حالی که مسائل محلی در این رقابت ها اهیت بسیار زیادی داشته است، جمهوریخواهان می گویند با توجه به این که تا برگزاری انتخابات مهم میان دوره ای در این کشور فرصت زیادی نمانده، اکنون برگ برنده در دست آنها قرار گرفته است.

اما دموکرات ها شکست در انتخاباتی محلی دو ایالت را کم اهمیت جلوه داده و گفته اند که نتیجه این رقابت ها علیرغم آنچه برخی ها ادعا کرده اند پیش بینی آینده و منعکس کننده حال و هوای سیاسی در سراسر آمریکا نیست.

مطالب مرتبط