حزب‌الله: سلاح‌ها به ما ارتباطی ندارد

Image caption سه سال قبل حزب‌الله لبنان تحت هدایت شیخ حسن نصرالله به مدت یک ماه درگیری جنگ با اسرائیل بود

یک روز پس از توقیف یک کشتی در دریای مدیترانه توسط اسرائیل، که مدعی است این کشتی حامل سلاح برای حزب الله لبنان بوده است، تشکل حزب‌الله لبنان هرگونه ارتباط با 'تسلیحات مورد ادعای اسرائیل' را رد کرد.

حزب الله با انتشار بیانیه ای کوتاه اعلام کرد که "قاطعانه هر گونه ارتباط با تسلیحاتی را که رژیم صهیونیستی مدعی است در کشتی فرانکوپ ضبط کرده، رد می کند."

در این بیانیه همچنین آمده است: "حزب الله همزمان دزدی دریایی اسرائیل در آبهای بین المللی را محکوم می کند."

ارتش اسرائیل مدعی است کشتی 137 متری فرانکوپ را که با پرچم کشور آنتیگوا در حرکت بود، پیش از بامداد روز چهارشنبه چهارم نوامبر (13 آبان) در 100 مایلی سواحل اسرائیل در شرایطی توقیف کرد که حامل صدها تن سلاح، از جمله موشک، راکت، خمپاره و سلاح های ضد تانک بود.

اسرائیل ادعا می کند مبداء محموله تسلیحات ایران بوده است.

ایران ادعای اسرائیل را "تبلیغات" خوانده و مدعی شده که هدف آن دور کردن افکار عمومی از اتهام های ارتکاب جنایات جنگی توسط سربازان اسرائیلی در جریان جنگ زمستان سال گذشته در نوار غزه است.

بیانیه حزب الله لبنان پس از آن منتشر شده که وزرای خارجه ایران و سوریه نیز به خبر اعلام شده از سوی اسرائیل واکنش نشان دادند.

ولید المعلم وزیر خارجه سوریه در هنگام دیدار با منهوچهر متکی وزیر خارجه ایران در دمشق اسرائیل را به ایجاد مانع در روابط تجاری میان ایران و سوریه متهم کرد و گفت: "این کشتی حامل سلاح ایرانی به سوریه یا هیچ نوع مواد نظامی برای ساختن سلاح در سوریه نیست. این کشتی کالاهای وارداتی از سوریه به ایران حمل می کند."

اما از سوی دیگر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفت این سلاح ها با هدف استفاده برای حمله به شهرهای اسرائیل ارسال شده بود.

او گفت: "هر کس نیازمند شواهد قطعی در باره این موضوع بود که ایران همچنان برای سازمان های تروریستی سلاح می فرستد، مساله به شکلی روشن و بدون ابهام برایش ثابت شد."

ارتش اسرائیل گفت مدارک حمل بار نشان می دهد که کشتی از ایران راه افتاده و به سوریه می رفته است تا سلاح ها از آنجا به لبنان منتقل شود. با این حال ارتش اسرائیل این اسناد را نشان نداد.

مطالب مرتبط