محمود عباس در انتخابات آینده 'شرکت نخواهد کرد'

گزارش ها از اراضی فلسطینی از تصمیم محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی مبنی بر عدم شرکت در انتخابات سراسری که در ماه ژانویه برگزار می شود، خبر داده اند.

مقام های سازمان آزادیبخش فلسطین به خبرنگاران در کرانه باختری گفته اند که آقای عباس " اصرار دارد که در این انتخابات کاندیدا نشود."

هنوز آقای عباس این خبر را تایید نکرده است. اما پیشتر یکی از دستیاران او گفته بود که احتمالا عدم پیشرفت در مذاکرات صلح با اسرائیل و شکست در بر قراری روابط با حماس از دلایل این تصمیم از سوی آقای عباس بوده است.

اما يکی دیگر از دستیاران او گفته است که مقام های سازمان آزادیبخش فلسطین در تلاشند که نظر محمود عباس را در این باره تغییر دهند.

یاسر عبد ربه، از مشاوران ارشد آقای عباس به خبرگزاری فرانسه گفته است که کمیته اجرایی این سازمان با تصمیم او مخالفت کرده است و در انتخابات آینده همچنان از محمود عباس حمایت خواهد کرد.

مقامهای رسمی فتح گفته اند که او به زودی تصمیم خود را به طور رسمی اعلام خواهد کرد.

دوره ریاست آقای عباس بر تشکیلات فلسطینی امسال به پایان می رسد.

محمود عباس،74 ساله، از بنیان گذاران سازمان آزادیبخش فلسطین است که در پی مرگ یاسر عرفات، رهبر فلسطینیان در سال 2004 جایگزین او در این سازمان شد و یک سال بعد ریاست تشکیلات خودگردان فلسطینی را برعهده گرفت.

اما او از آن زمان در مسیر مذاکرات صلح با اسرائیل از جمله مسئله شهرک های یهودی نشین در اراضی فلسطینی با مشکلات فراوانی رو به رو بوده است.

محبوبیت فتح در سالهای رهبری او به شدت کاهش یافت به طوریکه در انتخابات پارلمانی سال 2006 از جنبش حماس شکست خورد و اداره اراضی فلسطینی را از دست داد.

اما در پی افزایش اختلاف ها بین فتح و حماس و برخورد مسلحانه میان دو گروه، فتح کنترل کرانه باختری را به دست گرفت و حماس نیز در نوار غزه قدرت را در اختیار گرفت.

در ماه های گذشته مصر سعی کرده است بین دو گروه میانجی گری کند.

فتح با توافقنامه پیشنهادی مصر برای پایان دادن به اختلاف ها موافقت کرده ولی حماس همچنان با این توافقنامه مخالفت می کند.

آقای عباس گفته است حتی اگر توافقی بین دو گروه برقرار نشود، انتخابات را برگزار خواهد کرد.

مطالب مرتبط