به روز شده:  17:48 گرينويچ - جمعه 06 نوامبر 2009 - 15 آبان 1388

"هر کسی از ظنّ خود شد یار او!"

کتاب "مکالمات خیالی" اثر "والتر سَوِج لَندوُر" و صفحه ای از مکالمه "خشایارشاه" و "آرتابانوس".

شما را نمی دانم، امّا من فکر می کنم وقتی به حرفهای دیگران گوش می دهیم، معمولاً مفهوم کلّیِ "جمله" هاشان را می گیریم و توجّه زیادی به "کلمه" هاشان نداریم. حالا اگر عینِ حرفهای آنها را توی یک کتاب بخوانیم، می بینیم، آره، بعضی از "کلمه"هاشان به نظر مان یک خرده عجیب می آید و ما را تو فکر فرو می برد و تازه از خودمان می پرسیم: "راستی چرا من که خداد بار این کلمه را از زبان مردم شنیده بودم، هیچوقت درست به معناش توجّه نکرده بودم؟"

این سؤال را، همین دیروز که داشتم یکی از مکالمه های کتاب «مکالمات خیالی» (Imaginary Conversations) را می خواندم، سرِ کلمۀ "نامسیحی" (unchristian) از خودم کردم! بد نیست، اگر نمی دانید، بدانید که این کتاب شش جلدی را یک شاعر و نویسندۀ قرن نوزدهمی انگلستان، به اسم "والتر سَوِج لندُور" (Walter Savage Landor) مرقوم فرموده است، و یکی از این مکالمه های خیالی خودش را گذاشته است بین "خشایارشاه" و "آرتابانوس" که عمو و مشاور خشایارشاه باشد، و موضوع صحبتشان هم لشکرکشی به یونان است!

یکی از "نامسیحی"ترین کارهای جمع بزرگی از مسیحیان اروپا در قرنهای یازدهم، دوازدهم و سیزدهم میلادی، "جنگهای صلیبی" بود.

بله، صحبت سرِ کلمۀ "نامسیحی" بود. یکی از اعیان مؤمن به یک کشیش ریاکار می گوید: "من آن قدر نامسیحی نیستم که..." که چی؟ که هر چی... آنش مهمّ نیست، نامسیحیش مهمّ است! همین کلمۀ "نامسیحی" بود که فوراً مرا به یاد کلمۀ "نامسلمان" خودمان انداخت و رفتم تو فکر.

از خودم پرسیدم: "یعنی درست همان طور که بعضی از ما مسلمانها اعتقاد داریم، بعضی از مسیحیها هم اعتقاد دارند که فقط هر کس مذهب آنها را دارد، انسان است و انسانیت سرش می شود؟ یعنی توی این دنیا هر کس یک مذهبی دارد، مردم دنیا را به دو سته تقسیم می کند: یک دسته اهل دین خودش و متدیّن و بقیه همه کافر و اهلِ کفر؟"

گفتم ببینم "لغتنامۀ دهخدا" برای "نامسلمان" و "نامسلمانی" چه معنیهایی داده است: "نامسلمان: صفت مرکب، غیر مسلمان، که بر دین اسلام نیست... سنگدل، قسی، بیرحم...نامسلمانی: مسلمان نبودن، بی رحمی، بی انصافی، سنگدلی، قساوت، سخت دلی، رحم و مروت و انصاف نداشتن". در "فرهنگ فارسی معین" هم معنی "کافری" به اینها اضافه شده است.

در گفت و گوی مردم هم، این طور که نمونه هایش را در "گوگل فارسی" دیده ام، صفت "نامسلمان" با صفتهایی از این قبیل همردیف می شود: "نجس، پلید، فاسد، کثیف، منحط ، بی بند و بار، هوسران، شریر، گمراه، نا به کار، جاسوس، یاغی، طاغی، نادان، ناجوانمرد، نامرد، خائن، از خدا بی خبر، و هر صفت زشت و غیر انسانی دیگری که فکر بکنید!

شاید حالا دیگر وقتش رسیده باشد که آدم سرش را از توی لاک اوهام و خیالاتش در بیاورد، و دنیا و مردم دنیا را نه با چشم خود بینی و خودپرستی، بلکه با "چشم خدا" ببیند. چشم خدا!

تقریباً همین وضع را دارد کلمۀ "unchristian"، یعنی "نامسیحی" که آن را در لغتنامه ها "مغایر با جوهر و اصول مسیحیت، مخصوصاً بی اعتنایی مطلق نسبت به حال همنوع، ظالم، خودپرست، نامتمدّن، وحشی، زشت، ناشایسته و امثال اینها معنی کرده اند. شاید تقریباً همین وضع را داشته باشد کلمۀ "ناجهود"، "نابودایی"، "ناهندو"، "ناسیک"، "نازردشتی" و "نا...هر دین و آیین دیگری که توی این دنیا هست و برای خودش پیروانی دارد"!

با این حساب چی می شود فکر کرد و چی می شود گفت؟ شاید حالا دیگر وقتش رسیده باشد که آدم سرش را از توی لاک اوهام و خیالاتش در بیاورد، و دنیا و مردم دنیا را نه با چشم خود بینی و خودپرستی، بلکه با "چشم خدا" ببیند که لابد مثل مولوی می گوید:

"هر کسی از ظنّ خود شد یار من:

از درون من نجست اسرار من!"

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.