هشدار براون به کرزی در ارتباط با فساد

گوردون براون
Image caption گوردون براون می گوید بریتانیا همچنان به آموزش سربازان افغان ادامه خواهد داد

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا از فساد گسترده در افغانستان انتقاد کرده و می گوید حاضر نیست جان سربازان بریتانیایی را برای حفظ دولتی که با فساد مقابله نمی کند، به خطر بیاندازد.

نخست وزیر بریتانیا اذعان کرد که نحوه برگزاری انتخابات اخیر ریاست جمهوری افغانستان مطلوب نبوده است.

وی افزود در دولت آینده افغانستان، جنگ سالاران باید کنار گذاشته شوند، پارتی بازی نقشی نداشته باشد و انتصابات بر اساس لیاقت افراد صورت گیرد.

گوردون براون خاطر نشان کرد که مناطق کوهستانی پاکستان و افغانستان بزرگ ترین تهدید برای امنیت بریتانیا محسوب می شود و بریتانیا همچنان به آموزش نیروهای امنیتی افغانستان ادامه خواهد داد.

نخست وزیر بریتانیا خواهان ایجاد یک کمیسیون جدید شد که وظیفه اش تحقیق در باره خلافکاری ها در افغانستان باشد.

وی ابراز امیدواری کرد که حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در سخنرانی خود به مناسبت شروع دوره دوم ریاست جمهوری اش در تاریخ 19 نوامبر، برنامه های خود برای مبارزه با فساد، تقویت نیروهای امنیتی و بهبود نحوه اداره کشور را اعلام کند.

نیک چایلدز، گزارشگر بی بی سی در امور دفاعی و امنیتی می گوید سخنرانی آقای براون نشان دهنده نگرانی وی از این است که در هفته ای که هفت سرباز بریتانیایی در افغانستان کشته شده اند، حمایت بریتانیایی ها از ماموریت این کشور در افغانستان در حال کاهش باشد.

حزب مخالف لیبرال دموکرات گفته است که استراتژی بریتانیا در افغانستان باید به طور کامل تغییر کند.

نیک کلگ، رهبر این حزب می گوید از هنگامی که گوردون براون سمت نخست وزیری را عهده دار شده برای مردم بریتانیا روشن نکرده است که چرا سربازان بریتانیایی به افغانستان رفته اند و بریتانیا چگونه در این جنگ پیروز خواهد شد.