مصر دوباره به عراق سفیر می فرستد

وزرای خارجه مصر و عراق در قاهره
Image caption وزرای خارجه مصر و عراق سوم نوامبر در قاهره با امضاء توافق نامه ای راه را برای اعزام سفیر جدید مصر به عراق مهیا کردند

شریف کمال شاهین، سفیر جدید مصر در عراق وارد بغداد شده است.

پس از به گروگان گرفته شدن ایهاب الشریف، سفیر پیشین مصر در عراق و کشتن او در سال 2005، مصر سفیری به این کشور اعزام نکرده بود و این اولین سفیر مصر در عراق پس از تقریبا چهار سال است.

آقای شاهین یکی از پرتجریه ترین دیپلمات های مصری به شمار می رود و سی سال سابقه دیپلماتیک دارد. او پیشتر سفیر مصر در زامبیا بود.

سخنگوی وزارت خارجه مصر اعزام سفیر به عراق را "قدمی مهم در راستای گسترش روابط میان دو کشور عربی" خوانده است.

اعزام سفیر به عراق پس از آن صورت می گیرد که هوشیار زیباری، وزیر امور خارجه عراق سوم نوامبر به مصر سفر کرد و توافق نامه ای برای گسترش روابط با احمد ابوالغیط، وزیر امور خارجه مصر امضا کرد.

در اکتبر 2008، آقای ابوالغیط به بغداد سفر کرد که این اولین سفر یک وزیر خارجه مصر به عراق در هجده سال گذشته به شمار می رفت.

مصر اولين کشور عربی بود که در دوره حکومت جديد عراق به اين کشور سفير اعزام کرد.

آمریکا بارها از کشورهای عربی که مردم اکثریت آنها سنی هستند، خواسته است تا برای حمایت از دولت عراق تلاش بیشتری به خرج دهند. برخی کشورهای عربی ادعا می کنند دولت عراق که در تسلط شیعیان است، به ایران نزدیک است و این کشور نفوذ قابل توجهی در سیاست گیری ها و جهت گیری های دولت عراق دارد.

مطالب مرتبط