مناره مساجد، موضوع همه پرسی در سوئیس

مناره
Image caption مسلمانان سوئیس ممنوعیت ساختن مناره را تبعیض علیه اقلیت مسلمان این کشور می دانند

سه هفته قبل از همه پرسی در سوئیس در باره ممنوعیت ساختن مناره برای مساجد، مسلمانان این کشور امروز شنبه 7 نوامبر، درهای مساجد را بر روی عموم باز کرده اند.

تشکیلات متعلق به مسلمانان در سوئیس امیدوارند که با باز کردن درهای مساجد بر روی عموم، بتوانند آنچه را که "ترس و تعصب" می خوانند بر طرف کنند.

مسلمانان سوئیس ممنوعیت ساختن مناره را تبعیض علیه اقلیت مسلمان این کشور می دانند.

نمایندگان مسلمانان سوئیس در جلسه ای که در تاریخ 5 نوامبر داشتند، گفتند که آنان سوئیس را وطن خود می دانند و معتقدند که قانون اساسی این کشور باید آزادی و امنیت آنان را تضمین کند.

فرهاد افشار به نمایندگی از جانب گروه های مسلمان گفت هدف مخالفان ساختن مناره، حمله به اسلام و آزادی انجام شعایر مذهبی است که در پوشش مخالفت با ساختن مناره صورت می گیرد.

وی گفت تمام بناهای مذهبی، هویت خاص خودشان را دارند و هشدار داد که این "مبارزه بی منطق" می تواند به وجهه سوئیس در جهان اسلام لطمه بزند.

هاشم نظار، رئیس فدراسیون سازمان های اسلامی در سوئیس نیز ممنوعیت ساختن مناره را تبعیض آمیز خواند و افزود مسلمانان این کشور از این که مرتبا هدف "حملات عوام فریبانه" قرار می گیرند به تنگ آمده اند.

گروه های محافظه کار سوئیسی که مبتکر همه پرسی هستند استدلالشان این است که مناره، مظهر قدرت مذهبی یا سیاسی مسلمانان است.

ولی سازمان های متعلق به مسلمانان در سوئیس می گویند این مناره ها تنها علامت مکانی هستند که مسلمانان می توانند برای دعا و نماز به آنجا بروند.

تازه ترین نظرسنجی نشان می دهد که موافقان ممنوعیت ساختن مناره در این همه پرسی رأی کافی نخواهند آورد.

ماه گذشته فعالان مخالف تبعیض نژادی در سوئیس، از به نمایش گذاشتن پوستری که یک حزب افراطی دست راستی تهیه کرده بود انتقاد کردند.

در این پوستر زنی که روبنده پوشیده بود دیده می شد. در تصویر پشت سر این زن، پرچم سوئیس که با موشک های به شکل مناره تزیین شده بود قرار داشت.

مطالب مرتبط