مجلس نمایندگان آمریکا به اصلاحات درمانی اوباما رای داد

باراک اوباما
Image caption باراک اوباما برای متقاعد کردن دموکرات های کنگره برای تصویب طرح اصلاح نظام بیمه های درمانی به کنگره رفته بود

مجلس نمایندگان آمریکا پس از ساعت ها بحث در روز شنبه، طرح اصلاحات نظام بیمه های درمانی در این کشور را در دقایق پایانی این روز به تصویب رساند.

ننسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در پایان رای گیری اعلام کرد ۲۲۰ تن به این طرح رای داده اند و ۲۱۵ تن با آن مخالفت کرده اند. تصویب این طرح پیروزی سیاسی مهمی برای باراک اوباماست که قصد دارد با اصلاح نظام درمانی در آمریکا، خدمات بیمه های درمانی را به ۳۶ میلیون نفر از افراد فاقد پوشش گسترش دهد. در حال حاضر چهل و هفت میلیون آمریکایی فاقد پوشش بیمه درمانی هستند. اصلاح ساختار بیمه های درمانی در آمریکا یکی از اولویت های اصلی باراک اوباماست ولی در یازده ماهی که او در کاخ سفید مستقر شده است، با مخالفت شدید جمهوری خواهان و بعضی از دموکرات ها مواجه شده است. نگرانی از این اصلاحات و طولانی بودن بحث های مربوط به آن از علت های کاهش محبوبیت باراک اوباما در هفته های گذشته بوده است. طرح اصلاح نظام بیمه های درمانی در آمریکا در حالی در صحن مجلس نمایندگان به رای گذاشته شد که به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، تا صبح شنبه تنها ۲۰۵ نماینده دموکرات رای مثبت خود را به آن اعلام کرده بودند. تصویب این طرح به حداقل ۲۱۸ رای مثبت (نیمی از آرای مجلس نمایندگان) نیاز داشت و آقای اوباما برای مجاب کردن سایر دموکرات ها روز شنبه به کنگره رفت و با آنها گفتگو کرد. آقای اوباما در صحبت های خود از فرصت پیش آمده برای اصلاح نظام درمانی آمریکا به عنوانی فرصتی استثنایی نام برد که در هر نسل تنها یک بار رخ می دهد. او همچنین به از نمایندگان خواست به خواسته تاریخی کشورشان پاسخ دهند. از ۱۷۷ عضو جمهوری خواه مجلس نمایندگان تنها یک نفر به طرح اصلاح نظام درمانی رای مثبت داد. جمهوری خواهان می گویند این طرح در طول ده سال بیشتر یک تریلیون دلار هزینه به دولت تحمیل می کند و دخالت دولت را در بخش بهداشت و درمان افزایش می دهد. مجلس سنا هم طرح مشابهی را در دستور کار دارد که در صورت تصویب باید با مصوبه مجلس نمایندگان تلفیق شود تا برای امضا به کاخ سفید فرستاده شود.

مطالب مرتبط