هند؛ انتخاب میان اسرائیل و اعراب؟

ژنرال دیپاک کاپور، رئیس ارتش هند
Image caption ژنرال دیپاک کاپور، رئیس ارتش هند

ژنرال دیپاک کاپور، رئیس ارتش هند برای سفری چهار روزه عازم اسرائیل شده است. قرار است در این سفر مذاکراتی در باره گسترش همکاری های دفاعی دو کشور صورت گیرد.

انتظار می رود در این سفر او با اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل نیز دیدار و مذاکره کند. دیدار با ژنرال گابی آشکنازی، رئیس ارتش اسرائیل نیز در برنامه کاری رئیس ارتش هند قرار دارد.

از زمان برقراری روابط دیپلماتیک میان دو کشور در اوائل دهه نود میلادی، این دومین سفر رئیس ارتش هند به اسرائیل به شمار می رود.

اسرائیل پس از روسیه دومین تامین کننده قطعات سخت افزاری نظامی به هند به شمار می رود.

روابط نظامی دو کشور طی سال های اخبر روند رو به رشدی داشته که این امر با مخالفت هایی در داخل هند از جمله احزاب و گروه های چپ گرا و مسلمان رو به رو شده است.

هند برای دهه های متمادی از برقراری رابطه با اسرائیل خودداری می کرد که دلیل آن روابط نزدیک این کشور با کشورهای عربی بود. هند و این کشورها نقش عمده ای در شکل گیری جنبش عدم تعهد داشتند. هند یکی از موسسان این سازمان به شمار می رود.

هند همچنین یکی از اولین کشورهای غیر عرب بود که استقلال فلسطینیان را به رسمیت شناخت.

پایان جنگ سرد میان ابرقدرت ها، فصل جدیدی را میان هند و اسرائیل گشود.

هند برای تامین قطعات سخت افزاری نظامی خود مجبور بود به جای شوروی سابق که در دهه نود از هم فرو پاشید، منبع دیگری را بیاید.

طی چند سال اخیر اسرائیل به هند رادارهای هشداردهنده پیشرفته، هواپیماهای بدون سرنشین و سیستم الکترونیکی برای هواپیماهای میگ فروخته است.

دو کشور همچنین در زمینه مبارزه با تروریسم و روش های مقابله با شورش همکاری می کنند.

امروزه پس از روسیه، اسرائیل بزرگ ترین تامین کننده تجهیزات دفاعی هند به شمار می رود.

همکاری های استراتژیک هند و روسیه طی سال های اخیر روند رو به افزایشی داشته که این امر با حمایت آمریکا صورت گرفته است.

البته احزاب چپگرای هند از جمله کمونیست ها و مسلمانان هند از این وضع ناراضی هستند و می گویند با وابستگی رو به افزون هند به تکنولوژی اسرائیل، این کشور حمایت سنتی خود از فلسطینیان را رها کرده و از متحدان عرب خود فاصله گرفته است.

تحلیلگران می گویند که هند تلاش می کند تا در این بین تعادلی به وجود آورد. به باور این افراد، عملگرایان در دولت هند و مراکز تصمیم گیری آن نفوذ بیشتری دارند.

مطالب مرتبط