سفر نتانیاهو به آمریکا و ابهام در ملاقات با اوباما

بنیامین نتانیاهو
Image caption بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل پیش از سفر به آمریکا در فرودگاه بن گوریون

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل سفر سه روزه خود به آمریکا را آغاز کرده اما هنوز مشخص نیست که با باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا دیدار خواهد کرد یا خیر.

مقام های اسرائیلی ابراز امیدواری کرده اند که دیدار بین آقای نتانیاهو و آقای اوباما صورت گیرد اما کاخ سفید دیدار این دو را هنوز تائید نکرده است.

روزنامه هاآرتص، چاپ اسرائیل نوشته است که این دیدار صورت خواهد گرفت اما خبری در این زمینه به طور رسمی از سوی آمریکایی ها منتشر نشده است.

آقای نتانیاهو قرار است در مدت حضور خود در آمریکا در مجمع عمومی فدراسیون یهودیان آمریکای شمالی سخنرانی کند. نخست وزیر اسرائیل همچنین قرار است در کنگره آمریکا نیز دیدارهایی با نمایندگان آمریکایی که عمدتا از سیاست های اسرائیل حمایت می کنند داشته باشد.

پیشتر گزارش شده بود که باراک اوباما نیز از جمله سخنرانان این همایش خواهد بود اما روزنامه های اسرائیل گزارش داده اند که آقای اوباما برنامه سخنرانی خود را برای شرکت در مراسمی برای کشته شدگان حادثه تیراندازی در یک پایگاه نظامی تگزاس لغو کرده است.

نخست وزیران اسرائیل همواره در سفرهای خود به آمریکا با روسای جمهور این کشور دیدار کرده اند و به همین منظور، ملاقات نکردن احتمالی بنیامین نتانیاهو و باراک اوباما، امری غیر عادی محسوب می شود.

هر دو کشور تاکید می کنند که روابط دو جانبه محکم است.

دولت باراک اوباما از زمان روی کار آمدن در ژانویه سال گذشته تلاش کرده تا روند صلح خاورمیانه را مجددا به گردش بیاندازد اما تا کنون موفقیتی در این زمینه به دست نیاورده است.

مقام های دولت آمریکا تاکید داشتند که اسرائیل باید فعالیت های شهرک سازی در مناطق اشغالی فلسطینی را متوقف کند، خواسته ای که از سوی اسرائیلی ها به صورت علنی رد شده است.

تشکیلات خودگردان فلسطینی از این مساله ابراز خشم کرده و گفته است برای شروع مذاکرات صلح، اسرائیل باید فعالیت های ساختمانی خود را در کرانه غربی و بیت المقدس شرقی متوقف کند.

این موضع، همچنین اعلام خودداری محمود عباس از شرکت در انتخابات آتی در مناطق فلسطینی که قرار است ژانویه 2010 برگزار شود، به پیچیدگی ماجرا افزوده و کار را برای آمریکا دشوارتر کرده است.

برگزاری این انتخابات هنوز قطعی نیست و امکان تغییر نظر محمود عباس کماکان وجود دارد.

مطالب مرتبط