چین 10 میلیارد دلار وام به آفریقا می دهد

Image caption غرب چین را متهم کرده که منابع طبیعی آفریقا را بیش از حد مورد بهره برداری قرار داده است

چین وعده داده است طی سه سال آینده به آفریقا 10 میلیارد دلار وام کم بهره و مدت دار بدهد.

ون جیابائو، نخست وزیر چین، در جریان اجلاسی دو روزه در مصر که در مورد همکاری ها میان چین و آفریقا برگزار شده است، گفت: "ما به آفریقا کمک می کنیم ظرفیت مالی خود را بیشتر کند."

در این گردهمایی، که در تفریحگاه شرم الشیخ برگزار شده است، مقام های عالی رتبه از پنجاه کشور جهان، از جمله روسای جمهوری سودان و زیمبابوه شرکت دارند.

حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر نشست چین - آفریقا در شرم الشیخ را افتتاح و در نطق خود به "صلح، امنیت و رشد اقتصادی" و همچنین "تقویت همکاری میان چین و آفریقا" اشاره کرد.

آقای ون نیز گفت که چین درصدد است برنامه های زیست محیطی در آفریقا به اجرا درآورد که صد طرح انرژی پاک از جمله آنها خواهد بود.

غرب پیش از این چین را متهم کرده که برای تامین سوخت لازم برای گسترش حوزه اقتصادی خود (که با شتابی زیادی در حال رشد بوده است)، منابع طبیعی آفریقا را بیش از اندازه مورد بهره برداری قرار داده و نقض حقوق بشر توسط برخی از دولت های آفریقایی را - که طرف معامله اش هستند - نادیده گرفته است.

در آستانه برگزاری این نشست، روزنامه چینی گلوبال تایمز نوشت: "غرب به نزدیک شدن چین با آفریقا حسادت می کند."

این روزنامه همچنین به نقل از یکی از کارشناسان چینی در باره آفریقا نوشت که "اروپایی ها، آفریقا را متعلق به خود می دانند."

چین در نشست قبلی که در باره همکاری میان آفریقا و چین در سال 2006 در پکن برگزار شد، پنج میلیارد دلار کمک مالی به آفریقا وعده داد. در آن سال همچنین چین توافق هایی را امضا کرد که عملا سی کشور آفریقایی را از بازپرداخت بدهی های خود معاف کرده است.

مطالب مرتبط