به روز شده:  18:10 گرينويچ - دوشنبه 09 نوامبر 2009 - 18 آبان 1388

جشن بیستمین سالگرد سقوط دیوار برلین

مراسم جشن و سرور به مناسبت بیستمین سالگرد فرو ریختن دیوار برلین از صبح دوشنبه (9 نوامبر)، در جریان بوده است. این دیوار در شبانگاه چنین روزی در سال 1989 توسط گروه کثیری از مردم فرو ریخته شد.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، که خود در آلمان شرقی بزرگ شده بود، امروز از روی پلی عبور کرد که پس از فرو ریختن این دیوار، اولین گذرگاهی بود که میان برلین شرقی و غربی گشوده شد.

میخائیل گورباچف، آخرین رئیس جمهور اتحاد جماهیر شوروی، و لخ والسا، رهبر سابق اتحادیه کارگری و رئیس جمهوری سابق لهستان ، او را همراهی می کردند. نهضت لخ والسا، اولین جنبشی بود که حاکمیت کمونیسم در اروپای شرقی را با موفقیت به چالش گرفت.

در حالی که خانم مرکل از آقای گورباچف تشکر می کرد که در آن زمان کمک کرده است تا تغییر در آلمان ممکن شود، صدها نفر از حاضران این مراسم دست زدند و شادمانی کردند.

صدراعظم آلمان گفت: "امروز فقط روزی برای جشن در آلمان نیست بلکه روز جشن برای تمام اروپاست."

فرو ریختن دیوار برلین به سقوط قدرت کمونیستی و اتحاد آلمان و پایان جنگ سرد انجامید.

آلمان شرقی کمونیستی این دیوار بتونی 155 کیلومتری را در سال 1961 دور برلین غربی ساخت تا از فرار شهروندانش به دنیای سرمایه داری جلوگیری کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.