اردوغان: تغییری در سیاست خارجی ترکیه به‌وجود نیامده است

رجب طیب اردوغان
Image caption رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه از تحرکات دیپلماتیک اخیر کشورش در تقویت روابط با کشورهای مسلمان همسایه دفاع کرده است.

ترکیه روابط خود با ایران، عراق و سوریه را گسترش داده و آقای اردوغان طی ماه های اخیر به این سه کشور سفر کرده است.

آقای اردوغان گفته است که سیاست خارجی ترکیه کماکان بی طرفانه و بدون جهت گیری است و از روابط با تمام کشورها استقبال می کند.

محمود احمدی نژاد و بشار اسد، روسای جمهور ایران و سوریه در نشست سازمان کنفرانس اسلامی در استانبول شرکت کرده و با مقام های ترکیه از جمله عبدالله گل، رئیس جمهور این کشور دیدار کردند.

این در حالی است که خبرنگار بی بی سی در استانبول می گوید بر سر دعوت عمر البشیر، رئیس جمهور سودان به این اجلاس در استانبول، بین ترکیه و اتحادیه اروپا تنش به وجود آمد که این نشاندهنده محدودیت در تحرکات دیپلماتیک ترکیه است.

عمر البشیر، رئیس جمهور سودان به خاطر ارتکاب جرایم جنگی در دارفور از سوی دادگاه بین المللی تحت تعقیب است. او سفر خود به ترکیه را به دلیل برخی تحولات داخلی لغو کرد.

آقای اردوغان در واکنش به اعتراض اتحادیه اروپا در دعوت از آقای بشیر، با حمایت از انجام این سفر گفته بود که یک مسلمان هرگز نمی تواند مرتکب قتل عام شود. او افزود که در دارفور، جنایت جنگی رخ نداده است.

اتحادیه اروپا به طور غیر مستقیم سفر رئیس جمهور سودان را به جریان مذاکرات پیوستن ترکیه به این اتحادیه ربط داده بود.

روابط ترکیه با اسرائیل، از متحدان منطقه ای این کشور نیز طی ماه های گذشته دچار بحران شده است. ترکیه اخیرا مانور نظامی مشترک با اسرائیل را لغو کرد.

ترکیه میان سوریه و اسرائیل به عنوان میانجی عمل کرده اما مذاکرات سوریه و اسرائیل فعلا به حالت تعلیق در آمده است.

سوریه به ترکیه در مورد سردی روابط با اسرائیل هشدار داده و گفته است که این مساله می تواند بر توانایی این کشور در عمل به عنوان یک میانجی در منطقه تاثیر بگذارد.

مطالب مرتبط