ستایش آزادی در مراسم یادبود فروریختن دیوار برلین

مراسم برلین
Image caption این مراسم با حضور آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان برگزار شد

در مراسمی به مناسبت بیستمین سالگرد فروریختن دیوار برلین، رهبران جهان آن حادثه را که باعث تحولات عظیم در اروپا شد ستوده اند.

دمیتری مدودف رئیس جمهوری روسیه، نیکلا سارکوزی رئیس جمهوری فرانسه و گوردون براون نخست وزیر بریتانیا در این مراسم در دروازه برندنبرگ در برلین به آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان پیوستند.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در پیامی ویدئویی گفت که برلینی ها در روز نهم نوامبر سال 1989 جبر و استبداد را طرد کردند.

با سقوط آن دیوار، نظام های کمونیستی فروپاشید، آلمان شرقی و غربی بار دیگر متحد شدند و جنگ سرد پایان یافت.

آلمان شرقی در سال 1961 تحت نظارت یک نظام کمونیستی این دیوار بتونی 155 کیلومتری را به عنوان حصاری دور برلین غربی کشید تا از فرار شهروندانش به این جزیره سرمایه داری جلوگیری کند.

تصور می شود که حداقل 136 نفر به هنگام فرار به غرب در پای این دیوار کشته شده باشند.

خانم مرکل که در آلمان شرقی بزرگ شد مراسم دوشنبه را هدایت می کرد.

او پیشاپیش رهبران دیگر از دروازه برندنبرگ - که مظهر اتحاد آلمان در سال 1990 است- عبور کرد.

رهبران فرانسه، بریتانیا، روسیه و هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا او را همراهی کردند.

خانم مرکل گفت: "آزادی .... ارزشمندترین و عزیزترین عنصر نظام سیاسی و اجتماعی ما است. بدون آزادی دموکراسی در کار نخواهد بود."

خانم کلینتون نیز پیش از فاش کردن یک پیام ویدئویی غافلگیر کننده از آقای اوباما سخنانی ایراد کرد.

باراک اوباما در پیام خود در باره به زیر کشیده شدن دیوار گفت: "آن حادثه روشن ترین مثال طرد استبداد و محکم ترین مهری بود که بر آزادی زده شد."

آقای مدودف گفت که حوادث 20 سال قبل به روسیه و آلمان کمک کرده است به خصومت باقی مانده از جنگ جهانی دوم پایان دهند.

او گفت که امیدوار است همه خطوط تقسیم کننده ای که آن دیوار مظهر آنها بود را رد کرده باشند.

آقای براون در نطق خود به برلینی ها گفت: "شما در دل تاریکی جرات پرواز تخیل داشتید. می دانید که هرچند قوه قهریه توان برتری موقتی را دارد، در نهایت هرگز نمی تواند خود را دیکته کند."

بعد از سخنان این رهبران، صدها دامینوی عظیم چوب پنبه ای - که جوانان روی آنها پیام های آزادی خواهانه نوشته بودند - و در مسیر دیوار سابق قرار داده شده بود، در حرکتی نمادین به مثابه سقوط پیاپی دولت های کمونیستی آن زمان در اروپای شرقی، به زمین انداخته شد.

پیشتر در روز دوشنبه خانم مرکل بار دیگر در مسیری که 20 سال قبل، در شب سقوط دیوار طی کرده بود، قدم زد. این همان پاسگاه بازرسی بورنهولمر اشتراسه بود که اول گشوده شد.

میخائیل گورباچف رهبر سابق اتحاد جماهیر شوروی و لخ والسا که اولین جنبش موفق در به چالش کشیدن حزب کمونیست در اروپای شرقی را هدایت کرد و بعدا رئیس جمهور لهستان شد، خانم مرکل را در این مسیر همراهی کردند.

صدها نفر از مردم ناظر بر این حادثه درحالی که خانم مرکل آقای گورباچف را به خاطر کمک به تغییر اوضاع مورد ستایش قرار داد، فریاد شادی سرکشیدند.

خانم مرکل پیشتر گفت که اتحاد آلمان هنوز کامل نیست زیرا بخش سابق شرقی از نظر اقتصادی هنوز عقب است.

این مراسم با آتش بازی و کنسرتی با اجرای خوانندگان و آهنگ سازان سراسر جهان پایان یافت.

مطالب مرتبط