محدودیت تامین برق در روستاهای تاجیکستان

اندازه گیر برق

دولت تاجیکستان تصمیم گرفته است تامین برق در روستاهای این کشور را به طور قابل ملاحظه ای محدود کند.

طبق تصمیم تازه ای که شرکت دولتی "برق تاجیک" روز سه شنبه 10 نوامبر اعلام کرد، ساکنان روستاهای تاجیکستان از این به بعد "نه کمتر از هفت ساعت در شبانه روز" برق خواهند داشت.

به گفته مسئولان این شرکت، این محدودیت به منظور صرفه حویی نیروی برق در آستانه فصل زمستان به راه انداخته شده است. اما چنین محدودیتی در شهرهای بزرگ و از جمله در پایتخت تاجیکستان اعمال نخواهد شد.

مقامات شرکت "برق تاجیک" می گویند که محدودیت تامین برق در فعالیت مدارس متوسطه تاثیر نخواهد گذاشت و استادان و شاگردان در جریان درس از روشنایی برخوردار خواهند بود.

دولت تاجیکستان همه ساله محدودیتهایی در تامین نیروی برق برای ساکنان مناطق مختلف این کشور اعمال می کند و مشکل نداشتن برق گاها در وضع بهداشتی مردم، بویژه کودکان، نیز اثراتی برجای گذاشته است.

ولی محدودیت امسال یک روز پس از وقوع سانحه ای در خطوط انتقال برق از نیروگاه "نارک" و در حالی اعلام می شود که مقامات تولید نیروی برق را بمراتب بیشتر از سالهای کذشته ارزیابی می کنند.

Image caption آقای یادگاری می گوید حالا تاجیکستان از کشورهای دیگر اصلا نیروی برق وارد نمی کند

سخنگوی شرکت "برق تاجیک" گفته که طی چند روز اخیر سیستم انرژی تاجیکستان از سیستم واحد انرژی آسیای مرکزی جدا شده و به طور مستقل فعالیت می کند. این امر باعث گرانی سیستم و گسستن خطوط انتقال برق شده است.

به گفته ناظرجان یادگاری، حالا تاجیکستان از کشورهای دیگر اصلا نیروی برق وارد نمی کند. ولی نیروی تولید شده در داخل کشور 38-40 میلیون کیلووات ساعت را تشکیل می دهد که این رقم در مقایسه با همین دوره سال گذشته سه چهار میلیون کیلووات ساعت بیشتر است.

در گذشته، تاجیکستان در فصل زمستان از کشورهای همسایه، بویژه ازبکستان، همه ساله نیروی برق وارد می کرد و در تابستان به آنها برق می داد. ولی به نظر می رسد که روابط تاشکند و دوشنبه در یکی دو سال اخیر تیره تر و تیره تر شده است.

کارشناسان تصمیم اخیر دولت ازبکستان به خارج شدن از سیستم واحد انرژی آسیای میانه را نیز به اختلافات دو جانب بر سر مسایل آب و انرژی مربوط می دانند.

در حالی که تاجیکستان می خواهد با بنیاد نیروگاه های بزرگ نیازهای خود را تامین کند و به یک فروشنده اصلی برق در منطقه تبدیل شود، ازبکستان با این طرحها بشدت مخالفت کرده است.

مقامهای ازبگ نگرانند که ساختمان آب انبارهای بزرگ در سرگه رودخانه آمو جریان آب به مزارع گسترده پنبه در آن کشور را کاهش خواهد داد و در وضع زیست محیطی اثراتی برجای خواهد گذاشت.

ولی مقامات تاجیک بر این نظرند که طرحهای بزرگ انرژی، مانند نیروگاه "راغون"، هم به سود آنها و هم به منفعت کشورهای دیگر منطقه، از جمله خود ازبگستان، است.

تاجیکستان فقیرترین کشور آسیای مرکزی محسوب می شود و بسیاری از مقامات و کارشناسان تاجیک باور دارند که تا نیروگاه راغون ساخته نشود، مشکلات اقتصادی و اجتماعی این کشور حل نخواهد شد، هرچند بعضیها در این امر ابراز تردید می کنند.