اوباما: هیچ دینی کشتار تگزاس را توجیه نمی کند

باراک و میشل اوباما در مراسم عزاداری در فورت هود
Image caption باراک و میشل اوباما در مراسم عزاداری در فورت هود

باراک اوباما می گوید که هیچ دینی کشتار هفته گذشته در پایگاهی نظامی در تگزاس که طی آن 13 نفر به دست سرگرد ندال مالک حسن کشته شدند را توجیه نمی کند.

او در مراسم قربانیان تیراندازی پایگاه فورت هود و پس از دیدار با بستگان کشته ها سخنرانی می کرد. فورت هود بزرگترین پایگاه نظامی آمریکا در جهان است.

سرگرد ندال مالک حسن، روانپزشک مسلمان و 39 ساله ارتش آمریکا که در این کشور متولد شده، روز پنجشنبه با گشودن آتش در پایگاه فورت هود 13 تن را کشته و 31 نفر را مجروح کرد. او در جریان حادثه به ضرب گلوله پلیس زخمی شد و اکنون در بیمارستان بستری است.

مقام های اطلاعاتی آمریکا می گویند که از ارتباط سرگرد حسن با یک روحانی که با القاعده همدردی نشان می داده اطلاع داشته اند، اما برکناری او از ارتش را توجیه پذیر نمی دانستند.

آقای اوباما گفت عزاداران آمده اند تا "به 13 مرد و زنی ادای احترام کنند که حتی در آسایش خانه هم نتوانستند از وحشت جنگ بگریزند."

"جنایت کارانه و بزدلانه"

او گفت این واقعیت که قربانیان در خاک آمریکا مردند "حادثه را حتی دردناک تر و حتی غیرقابل درک تر می کند."

رئیس جمهور آمریکا به هزاران نفری که در این مراسم حاضر شده بودند گفت که آنها "با دلی آکنده از غم" دور هم جمع شده اند.

او همچنین شجاعت کسانی را که "در دقایق هولناک حمله" به قربانیان کمک کرده بودند ستود.

Image caption شاهدان می گویند سرگرد حسن در زمان حمله فریاد "الله اکبر" سر می داد

آقای اوباما گفت: "ممکن است درک و فهم منطق تحریف شده ای به این فاجعه منجر شد دشوار باشد، اما این را می دانیم - اینکه هیچ دینی این اعمال جنایتکارانه و بزدلانه را توجیه نمی کند؛ هیچ خدای عادل و مهربانی نگاهی مثبت به اینها ندارد."

او افزود: "و ما می دانیم که این قاتل به خاطر کاری که انجام داده است در این جهان و در جهان آخرت به سزای اعمالش خواهد رسید."

جورج کیسی رئیس ستاد ارتش، رابرت گیتس وزیر دفاع، دریاسالار مایک مالن، رئیس ستاد مشترک، و ریک پری فرماندار تگزاس در این مراسم حضور داشتند.

سرگرد ندال مالک حسن که به ضرب گلوله زخمی شده و هم اکنون در بیمارستانی نظامی بستری است، قرار است در یک دادگاه نظامی متهم شود. او از پاسخ دادن به سوالات بازجویان خودداری کرده است.

کمیته امنیت ملی آمریکا در سنا روز دوشنبه گفت که تحقیقاتی کامل در مورد این حمله انجام خواهد داد و اولین جلسه علنی در این زمینه را هفته آینده برگزار خواهد کرد.

سناتور جوزف لیبرمن رئیس این کمیته گفت که محققان سعی خواهند کرد انگیزه های سرگرد حسن را دریابند و "اینکه آیا دولت نشانه های اخطارآمیزی که باید به اخراج او از ارتش منجر می شد را ندیده است و اینکه برای جلوگیری از حملات مشابه در آینده چه درسی می توان گرفت."

او گفت که اگر دولت "شواهد واقعی" دایر براینکه سرگرد حسن ممکن است دیدگاه های افراط گرایانه و خشن داشته را نادیده گرفته باشد، هیچ خدمتی به مسلمانانی که در ارتش آمریکا هستند نکرده است.

یک تیم تحت هدایت دایره تحقیقات فدرال (اف بی آی) که ای میل های انور اولاکی که در یمن زندگی می کند را زیر نظر داشت گفت او در 10 تا 20 مورد با سرگرد حسن تماس داشته است.

با این حال این تیم تصمیم گرفت که نیازی به تحقیقات بیشتر وجود ندارد زیرا متن پیام ها خشونت را تشویق یا اعلام نمی کرد.

رابرت مولر مدیر اف بی آی دستور بازبینی نحوه رسیدگی این سازمان به مساله سرگرد حسن را صادر کرده است.

گروه های اسلامی در آمریکا این حادثه را محکوم کرده و آن را مغایر با تعلیمات دین اسلام دانسته اند.

مطالب مرتبط