محمود عباس: صلح با اسرائیل غیرممکن شده است

محمود عباس
Image caption محمود عباس تاکید کرد که هر نوع توافق نامه ای باید بر مبنای مرزهای 1967 باشد

هزاران فلسطینی در کرانه غربی اشغالی در مراسم پنجمین سالگرد درگذشت یاسر عرفات، رهبر پیشین تشکیلات خودگردان فلسطینی شرکت کرده اند.

یاسر عرفات به مدت سی و پنج سال رهبر سازمان آزادیبخش فلسطین بود. او همچنین یکی از پایه‌گذاران جنبش فتح به شمار می رفت. او در سال های دهه نود میلادی، قیام مسلحانه علیه اسرائیل را کنار گذاشت و پیمان صلح اسلو را با اسرائیل امضا کرد. آقای عرفات پنج سال پیش در هفتاد و پنج سالگی به علت بیماری خونی مرموزی در پاریس درگذشت.

محمود عباس که پس از مرگ یاسر عرفات جانشین او شد در این مراسم سخنرانی کرد و گفت صلح با اسرائیل به علت امتناع این کشور از توقف فعالیت های شهرک سازی، غیر ممکن شده است.

دوره زمامداری آقای عباس چند ماه پیش به پایان رسیده اما او کماکان به فعالیت خود ادامه می دهد.

او بار دیگر تاکید کرد تا زمانی که اسرائیل به فعالیت های شهرک سازی در کرانه غربی و بیت المقدس شرقی پایان ندهد، او مذاکره نخواهد کرد.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی گفت تا زمانی که چارچوب مشخصی برای مذاکرات برای تشکیل کشور مستقل فلسطینی وجود نداشته باشد، او به سر میز مذاکره باز نخواهد گشت.

محمود عباس تاکید کرد که هر نوع توافق نامه ای باید بر مبنای مرزهای 1967 باشد. او افرود "ما شاهد آن هستیم که اسرائیل زمین ها را مصادره می کند، شهرک سازی می کند و با سرعت بی سابقه ای به یهودی کردن بیت المقدس می پردازد."

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی هفته پیش اعلام کرد که در انتخاباتی که قرار است ژانویه سال آینده برگزار شود، کاندیدا نخواهد شد. این مساله واکنش هایی را در پی داشت و کشورهای غربی و اسرائیل از او خواستند تا در تصمیم خود تجدیدنظر کند. محمود عباس گفته که مایل نیست در باره تصمیم خود صحبت کند.

رئیس تشکیلات خودگردان پیشتر طی فرمانی دستور برگزاری این انتخابات در ماه ژانویه 2010 را صادر کرده که این امر از سوی جنبش حماس، که نوار غزه را در کنترل خود دارد محکوم شده است.

آقای عباس در سخنرانی امروز خود گفت که او دست خود را برای آشتی با جنبش حماس دراز کرده است.

جنبش حماس در انتخابات شورای قانونگذاری 2006 به پیروزی دست یافت اما این پیروزی از سوی کشورهای غربی رد شد و حماس مورد تحریم قرار گرفت. درگیری های یک سال بعد حماس و فتح که تلفات گسترده ای بار آورد، منجر به آن شد که حماس کنترل نوار غزه را به دست آورد و از آن زمان سرزمین های فلسطینی به صورت دوپاره توسط این دو گروه اداره می شوند.

مصر بارها تلاش کرده میان دو گروه فلسطینی میانجی گری کند اما این تلاش ها تا کنون نتیجه ای به دنبال نداشته است.

مطالب مرتبط