هشدار سفارت آمریکا در ارتباط با تدابیر ضد آنفلوآنزای خوکی

Image caption سفارت تاجیگستان در تاجیکستان می گوید دست کم در باره دو مورد ابتلا به این بیماری در تاجیکستان اطلاع دارد

سفارت آمریکا در دوشنبه شهروندانش را از تدابیری هشدار داده که ممکن است مقامات تاجیکستان در صورت شیوع بیماری H1N1 یا آنفلوآنزای خوکی در ان کشور به اجرا درآورند.

این سفارت خانه در پیامی که روز سه شنبه 10 نوامبر انتشار داد، شهروندان آمریکا را آگاه کرده است که در صورت شیوع این بیماری ممکن است مقامات بهداشتی تاجیکستان تدابیری مانند محدودیت سفر، معاینه رنتگنی (رادیو لوژی) به هنگام عبور و مرور از مرز، قرنطینه بیماران احتمالی به زکام خوکی را به راه اندازند.

تا کنون مقامات بهداشتی تاجیکستان هیچ مورد ابتلا به بیماری آنفلوانزای خوکی را افشا نکرده اند و سفارت آمریکا نیز می گوید که نتوانسته است در این باره از مسئولان اطلاعی دریافت کند.

اما در پیام سفارت آمربکا که در سایت این سفارت منتشر شده، آمده است که "طبق اطلاع منابع دیگر" دست کم دو مورد ابتلا به این بیماری در تاجیکستان ثبت شده است.

با توجه به این نگرانی، سفارت آمریکا از آمریکاییانی که در تاجیکستان هستند و یا به این کشور سفر می کنند، خواسته است که در صورت قرنتطینه برای آنفلوانزای خوکی با سفارت خانه تماس بگیرند.

این سفارت مایل است بر وضعیت شهروندان آمریکایی که ممکن است با چنین محدودیتهایی در تاجیکستان روبرو شوند، نظارت کند.

ولی در صورت بازداشت یا منزوی شدن اتباع آمریکایی به خاطر تدابیر بهداشتی در تاجیکستان، این سفارت خانه حاضر نیست از مقامات تاجیک درخواست رهایی فوری آنها را کند.

در پیام سفارت آمریکا آمده است: "به دلیل محدودیتهای قانونی و نبود منابع کافی، سفارت خانه نمی تواند دارو و مواد پزشکی و بهداشتی، از جمله واکسن، و یا توصیه های پزشکی برای نیازمندان فراهم کند."

سفارت آمریکا همچنین فهرستی از درمانگاهها و پزشکان تاجیک را که نزدیک 40 نفر را در بر می گرد، در سایت خود برای مراجعه شهروندانش جای داده است.

این سفارت خانه همچنین از اتباع آمریکایی می خواهد همان گونه که در طول سه روز رسیدن به تاجیکستان در اداره پلیس ثبت نام می کنند، در سفارت آمریکا در دوشنبه نیز خود را ثبت نام کنند.

پیام آگاه سازنده سفارت آمریکا در تاجیکستان بخشی از تدابیر وزارت خارجه آن کشور در ارتباط با گسترش ویروس آنفلوانزای خوکی در کشورهای جهان است.

سفارت خانه های آمریکا در برخی از کشورهای دیگر جهان نیز پیشتر پیامهای مشابهی به شهروندان آن کشور داده اند.

در همین حال، وزارت بهداشت تاجیکستان هرچند از هیچ مورد ابتلا به آنفلوانزای خوکی اطلاع نداده است، ولی با توجه به کشف چنین مواردی در کشورهای همسایه، مانند افغانستان، چین و قرقیزستان، تدابیری برای جلوگیری از این بیماری به مورد اجرا گذاشته است.

از جمله، مقامات بهداشتی پیشتر اعلام کرده بودند که در فرودگاه دوشنبه تجهیزاتی نصب کرده اند که حرارت بلند انسانها را از فاصله نزدیک تشخیص می دهد. این دستگاه برای کشف موارد ابتلا به آنفلوانزای خوکی مؤثر ارزیابی می شود.

دولت تاجیکستان از اول اکتبر برنامه ملی در مورد آنفلوانزا را تصویب کرد و بیمارستانها و پزشکان دستور گرفته اند که شرایط بهداشتی را بهتر نمایند و مبتلایان به زکام را ژرفتر معاینه کنند.

انتظار می رود دولت آمربکا در چارچوب برنامه "امید" (HOPE) مقداری دارو و مواد پزشکی را به مبلغ بیش از 280 هزار دلار در آینده نزدیک در درمانگاههای تاجیکستان توزیع کند.