عراق؛ گزینه ای جذاب برای گردشگران؟

عراق به عنوان کشوری که بیش از ۶ سال جنگ و درگیری را سپری کرده، شاید جای چندان مناسبی برای گذراندن تعطیلات به نظر نرسد. اما آیا ممکن است جایگاه عراق به عنوان مهد تمدن، این کشور را به گزینه ای جذاب برای گردشگران تبدیل کند؟

بدون تردید برای اغلب گردشگران هنوز باید سالها بگذرد تا آنها عراق را به عنوان یک مقصد توریستی مورد ملاحظه قرار دهند. اما در حالی که عراق رفته رفته ثبات بیشتری پیدا می کند، مبلغان صنعت گردشگری این کشور نسبت به چشم انداز توریسم در عراق ابراز امیدواری می کنند.

زمانی گردشگران بریتانیایی مرتبا به عراق سفر می کردند و نخستین پروازهایی هم که در دوران استعمار هند به این کشور صورت می گرفت، برای سوخت گیری در بندر بصره توقف می کرد.

اما اکنون که همه شهرهای عمده عراق بر اثر سالها جنگ ویران شده اند، جذب گردشگر به این کشور کاری بسیار دشوارتر از گذشته است.

Image caption عراق مجموعه ای از برجسته ترین آثار و بناهای تاریخی جهان از جمله شماری از مهمترین زیارتگاههای مسلمانان را در خود جای داده است.

با همه این اوصاف برای نخستین بار در ده سال اخیر، رییس شورای گردشگری عراق به لندن سفر کرده تا برای تبلیغ جاذبه های توریستی کشورش در همایش بین المللی گردشگری که در این شهر برگزار می شود، شرکت کند.

حمود الیعقوبی می گوید: شورای جهانگردی عراق می خواهد ثابت کند که این کشور هنوز وجود دارد و شاید بتوان نظر و نگاه مردم را نسبت به آن تغییر داد.

توصیه وزارت خارجه بریتانیا به شهروندانش این است که از سفر به اغلب مناطق عراق پرهیز کنند. با این حال برای افراد با شهامتی که جرات سفر به عراق را دارند، آثار فرهنگی زیادی برای دیدن وجود دارد.

عراق که از آن به عنوان مهد تمدن یاد می شود، هزاران بنا و مکان تاریخی دیدنی دارد. مکانهایی که از جمله آنها می توان شهرهای تاریخی اور و بابل را نام برد. و برخی از مورخان معتقدند که باغ عدن در 80 کیلومتری شمال بصره واقع است.

در داخل عراق هستند کسانی که معتقدند با وجود مشکلات آشکار موجود، صنعت توریسم قابلیت دارد که عراق را دگرکون کند و در این کشور فرصتهای اقتصادی به وجود آورد.

همین حالا یک شرکت مسافرتی در بریتانیا هست که تورهای مسافرتی به عراق عرضه می کند. جف هان که مدیریت این شرکت مسافرتی را بر عهده دارد، 30 سال است که به عراق سفر می کند.

از سال 2003 به دلیل بالا گرفتن درگیری ها در عراق، جف هان ناچار بوده که تورهای مسافرتی خود را به عراق تعطیل کند. اما از ماه مارس امسال شرکت او چهار تور مسافرتی به عراق برده است و برای سال آینده هم قرار است حداقل پنج تور دیگر به این کشور ببرد.

آقای هان از تور ماه پیش خود به عراق می گفت: "امنیت در حدی بود که تقریبا توانستیم به تمام بناها و مکان های تاریخی عمده سر بزنیم، اما فعلا تا مدتها هر کس بخواهد به عراق سفر کند باید انعطاف پذیری و صبر از خود نشان دهد."

گنجهای تاریخی عراق

Image caption حرم امام عسکری که در سال 2006 بمباران شد بازسازی می شود

عراق مجموعه ای از برجسته ترین آثار و بناهای تاریخی جهان از جمله شماری از مهمترین زیارتگاه های مسلمانان را در خود جای داده است.

بغداد سرشار از بناهای تاریخی است و حرم امام حسن عسکری یکی از دیدنی های مهم در شهر سامراست.

سال ها جنگ و دهه ها بی توجهی در دوران حکومت صدام حسین تاثیری مخرب بر میراث تاریخی عراق داشته است.

موزه بغداد در پی اشغال عراق در سال 2003 غارت شد سربازان آمریکایی هم متهم شدند که در زمان احداث یک پایگاه نظامی در بابل، به آثار باستانی صدمه زده اند.

اما مرمت و بازسازی آثار تاریخی آغاز شده و شرایط اقامت هم برای توریست ها بهبود پیدا کرده است.

جف هان می گوید: "الان کارهای خیلی زیادی هست که در عراق می توان انجام داد، مثلا کشتی های گردشی ای که در بصره شما را به تورهای کوتاه چند ساعته می برند."

"یک بنای آشوری هست، کاخ صدام حسین هست. اما همه اینها به مرمت نیاز دارد و پول زیادی باید خرج بازسازی آنها شود. به برنامه ریزی درستی هم احتیاج است تا منافع عراق در این کارها به بهترین شکل تامین شود."

آقای هان اضافه می کند که برای بعضی از گردشگران حتی دیدن آثار برجا مانده از حکومت سابق عراق، از جمله مجسمه های صدام حسین و کاخهای پر زرق و برق او هم جذاب است.

خطرات و نگرانی های امنیتی

Image caption تامین امنیت جدی ترین چالش در برابر صنعت گردشگری عراق است.

شاید دیدنیهای عراق زیاد باشد، اما به هر حال مشکلات امنیتی به قوت خود باقی است و به اعتقاد اغلب کارشناسان صنعت گردشگری، تامین امنیت همچنان چالش اصلی پیش روی این صنعت در عراق است.

جف هان می گوید: "ما مقداری به تامین امنیت مسافران کمک می کنیم، اما توانایی ما محدود است. کلا مگر چقدر می توان به تامین امنیت افراد کمک کرد و اصلا چه کسی می خواهد به تعطیلاتی برود که باید نگهبانان مسلح دور تا دورش را فرا گرفته باشند؟ به این دیگر نمی توان تعطیلات گفت."

در اطلاعیه وزارت خارجه بریتانیا هشدار داده شده که "وضعیت امنیتی (در عراق) همچنان بسیار خطرناک است و تهدیدهای تروریستی در سرتاسر این کشور همچنان ادامه دارد."

خطرات دیگری که در این اطلاعیه به آن اشاره شده، اقدامات خشونت آمیز علیه شهروندان خارجی و یا ربوده شدن آنهاست.

انجمن آژانس های مسافرتی بریتانیا می گوید که همه اعضایش به هشدارهای وزارت خارجه عمل می کنند و از ارائه تورهای مسافرتی به عراق پرهیز می کنند. به علاوه گردشگرانی که به عراق سفر می کنند نمی توانند تحت پوشش بیمه قرار بگیرند.

با این همه باید گفت که بسیاری از کشورهای دیگر مانند ویتنام، کامبوج و کرواسی که سالها جنگ و درگیری را پشت سرگذاشته اند بالاخره به نقاط جذابی برای گردشگران تبدیل شدند. اما باید در نظر داشت که بعد از پایان آخرین خشونتها باز هم شاید سالها طول بکشد تا چرخ صنعت توریسم به طور معمولی به گردش بیافتد.

مطالب مرتبط