نتانیاهو مایل است مذاکرات صلح با سوریه از سر گرفته شود

Image caption بلندی های جولان از سال 1967 تحت اشغال اسرائیل بوده است

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، گفته مایل است مذاکرات صلح با سوریه را از سر بگیرد.

ابراز تمایل آقای نتانیاهو به دنبال ملاقاتش با نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه در پاریس و همچنین ابراز علاقه بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه به برگزاری مذاکرات با اسرائیل مطرح شده است.

آقای اسد قرار است روز جمعه (13 نوامبر)، وارد پاریس شود.

اسرائیل در جریان جنگ اعراب و اسرائیل در سال 1967، منطقه بلندی های جولان را تصرف و از آن زمان تا کنون تحت اشغال خود داشته است.

تیم فرانکز، گزارشگر بی بی سی در بیت المقدس، می گوید این که رهبران اسرائیل و سوریه همزمان اظهارات مثبتی را در مورد مذاکرات صلح میان دو کشور مطرح کرده اند، امری در خور توجه است.

دو طرف گفته اند که مایلند که روند صلح "بدون پیش شرط" از سر گرفته شود.

به گفته گزارشگر بی بی سی اختلاف نظر فراتر از بلندی های جولان است. اسرائیل خواهان خاتمه پشتیبانی های سوریه از گروه های اسلام گرای حماس و حزب الله لبنان و همچنین خارج شدن سوریه از دامنه نفوذ ایران است.

بسیاری از ناظران می گویند که ابراز تمایل به معنای گشایش در بن بست روند صلح نیست و تمایل نشان دادن مجدد اسرائیل و سوریه افکار عمومی را از شکست گفتگوهای صلح میان اسرائیل و فلسطینیان منحرف می کند.

در جریان هفته جاری برنارد کوشنر، وزیر امور خارجه فرانسه علنا در مورد تمایل اسرائیل به برقرار شدن صلح در خاورمیانه ابراز تردید کرد.

در همین حال، پس از ملاقات بنیامین نتانیاهو با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در واشنگتن، مقام های کاخ سفید به طور غیر معمولی حاضر نشدند حتی عکس دست دادن دو مقام را منتشر کنند.

پیش از این تلاش هایی برای برقرار کردن صلح میان سوریه و اسرائیل صورت گرفته است که تازه ترین آن ملاقات های غیرمستقیمی بود که با میانجی گری ترکیه ممکن شده بود. اما این ملاقات ها بعد از حمله اسرائیل به نوار غزه در پایان سال گذشته متوقف شد و نتیجه ای در بر نداشت.

مجادله بر سر موضوع بسیار مهم بلندی های جولان نیز به قوت خود باقی است. آقای نتانیاهو در آخرین مرحله از مبارزات انتخاباتی خود در اوایل امسال، که نهایتا به پیروزی او منجر شد، تاکید کرد که این اراضی در دست اسرائیل خواهد ماند.

مطالب مرتبط