مدودف خواستار اصلاحات اساسی در روسیه شد

Image caption دیمیتری مدودف خواستار جامعه ای آزاد و دموکراتیک شد

دیمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه بدوی بودن اقتصاد کشورش را نمی پذیرد و گفته است که بقای روسیه به مدرنیزه شدن آن بستگی دارد.

آقای مدودف در جریان نطق سالانه اش، موسوم به نطق "وضعیت کشور"، وابستگی روسیه به مواد خام را توهین آمیز توصیف کرد و گفت چنین اقتصادی باید با اقتصادی جایگزین شود که به لحاظ فن آوری متنوع و پیشرفته است و می تواند نیازهای مردم این کشور را مرتفع کند.

رئیس جمهوری روسیه گفت الگوی به جای مانده از دوران اتحاد جماهیر شوروی دیگر کارآیی ندارد و بقای روسیه به این بستگی دارد که سریعا مدرنیزه شود.

او خواستار آن شده است که متحول شدن اقتصاد روسیه با جامعه ای مستحکم شود که آزادتر است و بر مبنای دموکراسی اداره می شود.

دیمیتری مدودوف افزود نهادهای بزرگ دولتی که بهره روی ندارند باید متحول شوند، پاسخگو باشند و شفاف عمل کنند.

آقای مدودف گفت: "به جای اقتصادی بدوی متکی بر مواد خام، ما باید اقتصادی هوشمند را بسازیم که دانشی منحصر به فرد، کالاهایی جدید و آن دست از فن آوری را خلق می کند که برای مردم فایده دارد."

او گفت: "به جای جامعه ای کهنه و منسوخ، که در آن رهبران به جای همه فکر می کنند و تصمیم می گیرند، ما باید جامعه ای تیزهوش، آزاد و مسئول داشته باشیم."

با این حال، گزارشگر بی بی سی در مسکو معتقد است که آقای مدودف همچنان در سایه نظرات ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری سابق روسیه که اکنو نخست وزیر این کشور است، قرار دارد و تحلیلگران تردید دارند که او قادر باشد الفاظ ظریف خود را به اصلاحات واقعی تبدیل کند.

اصلاحات اقتصادی

رئیس جمهوری روسیه یک سال پیش و در اولین "نطق وضعیت کشور" خود به طور غیر منتظره اعلام کرد که در نزدیکی مرز با لهستان پایگاه های پرتاب موشک مستقر می کند.

اما محور نطق امسال به متحول شدن روسیه و تبدیل آن به کشوری مدرن و آزاد اختصاص داشت؛ تغییراتی که با اصلاحات گسترده اقتصادی صورت خواهد گرفت.

او گفت بیش از یک میلیون نفر از مردم روسیه با بیکاری مواجهند و به مشکلات اجتماعی باید رسیدگی شود.

آقای مدودف گفت که دولتش باید شفاف تر شود و با افراد فاسد شدید برخورد کند. او گغت نهادهای بزرگی که توسط آقای پوتین تاسیس شده اند "آینده ای در روسیه ندارند."

رئیس جمهوری روسیه وعده داد که نهادهای دموکراتیک این کشور تقویت خواهند شد اما هشدار داد از تلاش برای اخلال در ثبات ملی به بهانه "شعارهای دموکراتیک" جلوگیری خواهد شد.

او گفت: "آزادی یعنی مسئولیت و امیدوارم که همه این موضوع را درک کنند."

آقای مدودف همچنین وعده داد که سیاست خارجی این کشور عملگرا باشد و اساس خود را بر بهتر کردن استاندارد زندگی مردم روسیه پایه ریزی کند.

مطالب مرتبط