دستور بازبینی نحوه رسیدگی به اطلاعات مربوط به متهم حادثه فورت هود

بزرگداشت قربانیان فورت هود
Image caption این یکی از خونین ترین حوادث در یک پایگاه نظامی آمریکا بود

باراک اوباما دستور بازبینی نحوه رسیدگی سازمان های اطلاعاتی آمریکا به اطلاعات مربوط به اقدامات سوءظن برانگیز یک سرگرد ارتش پیش از آنکه 13 نفر را به قتل برساند داده است.

این اقدام درحالی صورت می گیرد که مقام های اطلاعاتی آمریکا فاش کردند که حدود یک سال قبل از تماس سرگرد ندال مالک حسن با یک روحانی تندرو که با القاعده همفکری نشان می داد آگاه شده بودند.

روز پنجشنبه پنجم نوامبر سیزده نفر در حمله پایگاه نظامی فورت هود در ایالت تگزاس آمریکا کشته شدند. دست کم 29 نفر در آن حمله زخمی شدند.

سرگرد حسن، 39 ساله، در آن حمله به ضرب گلوله پلیس زخمی شد و در بیمارستان بستری است. او به 13 فقره قتل متهم شده و قرار است در یک دادگاه نظامی محاکمه شود و ممکن در صورت گناهکار شناخته شدن مجازات اعدام بگیرد.

متیو پرایس خبرنگار بی بی سی می گوید اکنون پنجاه سال است هیچ کس در سیستم قضایی ارتش آمریکا به مرگ محکوم نشده است.

گفته می شود سرگرد حسن که از گفتگو با بازپرسان خودداری کرده است، از استقرار احتمالی در افغانستان ناراضی بوده است.

تیراندازی در مرکز آماده سازی سربازان، جایی که خدمه نظامی پیش از استقرار در خارج از کشور تحت معاینه های پزشکی قرار می گیرند، روی داد.

سرگرد حسن کار معاینه روانی سربازان در این مرکز را به عهده داشت.

نگرانی ها

گزارش رسانه های آمریکایی حاکیست که همکاران نظامی سابق سرگرد حسن برای چندین سال نسبت به عملکرد او و طرز نگرشش ابراز نگرانی می کردند.

یک تیم تحت هدایت دایره تحقیقات فدرال (اف بی آی) که ای میل های یک روحانی به نام انور الاولاکی که در یمن زندگی می کند را زیر نظر داشت گفت او در 10 تا 20 مورد با سرگرد حسن تماس داشته است.

با این حال این تیم نتیجه گیری کرد که نیازی به تحقیقات بیشتر وجود ندارد زیرا متن پیام ها خشونت را تشویق نمی کند.

باراک اوباما در بیانیه ای گفت: "من دستور تهیه فهرستی از کلیه مدارک موجود در فایل های اطلاعاتی دولت آمریکا به تاریخ قبل از ششم نوامبر 2009 که به تیراندازی مصیبت بار فورت هود در تگزاس مربوط می شود، به خصوص هرچه در ارتباط با سرگرد ندال مالک حسن که ادعا می شود مسئول تیراندازی بوده است وجود دارد، را داده ام."

او افزود دستور بازبینی نحوه رسیدگی به اطلاعات مربوط به متهم را داده است.

درحالی که بیم آن می رود حادثه اخیر باعث برخوردهای فردی با مسلمانانی که در ارتش آمریکا خدمت می کنند شود، باراک اوباما بر تنوع قومی و مذهبی در ارتش تاکید کرده است.

او پس از تیراندازی گفته بود: "آمریکایی هایی از هر نژاد، دین و موقعیت اجتماعی [در ارتش آمریکا] حضور دارند. مسیحی و مسلمان، یهودی و هندو و کسانی که به خدایی باور ندارند."

آقای اوباما افزود: "آنها از اعقاب مهاجران و خود مهاجران هستند. آنها تنوعی که آمریکا را می سازد به نمایش می گذارند."

گروه های اسلامی در آمریکا این حادثه را محکوم کرده و آن را مغایر با تعلیمات دین اسلام دانسته اند.

سرگرد حسن مسلمان است و در آمریکا بدنیا آمده است.

مطالب مرتبط