پنج مظنون یازده سپتامبر در نیویورک محاکمه می‌شوند

Image caption به تازگی عکس جدیدی از خالد شیخ محمد منتشر شده است

بر اساس برخی گزارش ها قرار است پنج نفر از زندانیان گوانتانامو به نیویورک منتقل شوند تا در یک دادگاه مدنی محاکمه شوند.

منابع خبری مختلف این مسئله را به نقل از مقام های دولتی اعلام کرده اند اما نام این مقام ها مطرح نشده و اعلام شده یکی از این پنج نفر خالد شیخ محمد است که به گفته ارتش آمریکا، به عنوان طراح حملات یازدهم سپتامبر اعتراف کرده است.

پیشتر اعلام شده بود که این پنج نفر در یک دادگاه نظامی محاکمه خواهند شد.

اریک هولدر دادستان کل آمریکا خبر انتقال این پنج نفر به خاک آمریکا را به طور رسمی اعلام خواهد کرد و همچنین قرار است اعلام کند که محاکمه مظنون یمنی بمبگذاری ناو USS Cole در سال 2000 در دادگاه نظامی محاکمه خواهد شد.

انتقال زندانیان گوانتانامو به خاک آمریکا یک گام کلیدی در طرح باراک اوباما برای تعطیل کردن بازداشتگاه گوانتانامو (واقع در خلیجی به همین نام در کوبا) قلمداد می شود.

آقای اوباما قصد داشت این بازداشتگاه را تا روز 22 ژانویه 2009 تعطیل کند.

برخی مقام های عضو دولت آقای اوباما اعلام کرده اند که برخی از زندانیان گوانتانامو در دادگاه های آمریکا محاکمه خواهند شد و کسانی که اکنون تهدید تلقی نمی شوند را به کشورهای خود بازخواهد گرداند.

با این حال هنوز مشخص نیست سرنوشت کسانی که خطرناک تلقی شوند و به دلایل حقوقی نتوان آنها را در یک دادگاه آمریکایی محاکمه کرد چه خواهد شد.

خالد شیخ محمد

آقای اوباما که در هنگام انتشار این گزارش ها در سفری رسمی در ژاپن بود گفت خالد شیخ محمد با "سخت گیرانه ترین موازین قضایی" مواجه خواهد شد.

بازجویان آمریکایی خالد شیخ محمد را "یکی از نفرت انگپیزترین تروریست های تاریخ" خوانده بودند.

آنها گفتند او اعتراف کرده که در "الف تا ی" حملات یازدهم سپتامبر مسئولیت داشته است.

خالد شیخ محمد فرد شماره سه القاعده قلمداد می شد و در ماه مارس سال 2003 در پاکستان دستگیر شد.

او در یک جلسه مقدماتی محاکمه که در ماه دسامبر سال 2008 در گوانتانامو برگزار شد گفت می خواهد همه اتهام های مطرح شده علیه خود را بپذیرد.

اعتقاد بر آن است که چهار نفر دیگر شامل دو مرد یمنی، یک تبعه عربستان سعودی و یک فرد کویتی متولد پاکستان هستند که در جریان محاکمه مقدماتی خالد شیخ محمد در گوانتانامو حضور داشتند. این افراد متهم هستند که در طراحی و تامین منابع مالی لازم برای انجام حملات یازدهم سپتامبر مشارکت کرده اند.

مطالب مرتبط