اعلام طرح افزایش حقوق اقلیت کرد توسط دولت ترکیه

اردوغان
Image caption رجب طیب اردوغان که حزبش در پارلمان ترکیه از اکثریت برخوردار است توانست طرح خود را به تصویب برساند

دولت ترکیه طرح هایی را اعلام کرده است که بر اساس آن حقوق اقلیت کرد این کشور که دهها سال است از تبعیض شکایت دارند افزایش خواهد یافت.

دولت ترکیه پیشنهاد کرده است که محدودیت هایی که در مورد زبان کردی اعمال می شود لغو گردد و کمیسیونی برای رسیدگی به اتهامات شکنجه در مورد کردها دایر شود.

خبرنگاران می گویند این امیدواری وجود دارد که تدابیری که اتخاذ می شود به مناقشه 25 ساله دولت ترکیه با شورشیان کرد پایان دهد.

ولی بصیر آتالای، وزیر کشور ترکیه گفته است که دولت ترکیه می خواهد از این هم فراتر رفته و با ترمیم قانون اساسی آزادی سیاسی تمام شهروندان این کشور را تامین کند.

وزیر کشور ترکیه احزاب مخالف را ترغیب کرد که از این ایده حمایت کنند.

گروه های ملی گرای ترکیه می گویند این تغییرات وحدت کشور را به مخاطره خواهد انداخت.

قرار بود بحث مجلس ترکیه در باره افزایش حقوق کردها دو روز قبل آغاز شود ولی مخالفت ملی گراها سبب شد که این بحث به امروز جمعه 13 نوامبر موکول شود.

دولت رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه دارای اکثریت پارلمانی است و به همین جهت موفق شد برنامه اصلاحات در باره حقوق کردها را در مجلس به تصویب برساند.

طبق طرح های جدید نظارت بر رعایت حقوق بشر در مناطق کرد نشین جنوب شرق ترکیه افزایش خواهد یافت و پست های نظامی کمتری در این منطقه دایر خواهد شد.

دولت ترکیه همچنین به بازگشت هزاران کردی که در جریان مناقشه 25 ساله بی خانمان شده اند کمک خواهد کرد تا به روستاهایشان بازگردند.

ولی هنوز در باره نحوه برخورد با فرماندهان بلند پایه حزب کارگران کردستان ترکیه پ ک ک، تصمیمی اتخاذ نشده است و ارتش عفو عمومی را منتفی دانسته است.

جاناتان هد، خبرنگار بی بی سی در استانبول می گوید مقامات ترکیه اکنون سرگرم بحث در باره امکان اعزام دویست تا سیصد جنگجوی ارشد پ ک ک، از پایگاه کنونی شان در مناطق کوهستانی مجاور مرز ایران و عراق به کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس هستند.

مطالب مرتبط