توافق آمریکا و ژاپن بر سر بررسی ائتلاف پنجاه ساله دو کشور

اوباما و هاتویاما
Image caption باراک اوباما و یوکیو هاتویاما، نخست وزیر ژاپن مذاکرات مفصلی انجام دادند.

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا و یوکیو هاتویاما، نخست وزیر ژاپن به لزوم بررسی ائتلاف دو کشور برای مقابله با چالش های قرن بیست و یکم تاکید کرده اند.

آقای اوباما در اولین مرحله سفر خود به کشورهای آسیایی به توکیو رفته است.

باراک اوباما پس از پایان مذاکرات با نخست وزیر ژاپن گفت این ائتلاف پایه و اساس امنیت در شرق آسیا و حوزه اقیانوس آرام است و آمریکا تماس های خود با این منطقه را افزایش خواهد داد.

آقای هاتویاما نیز گفت ائتلاف دو کشور که 50 سال از آن می گذرد باید خود را با تغییراتی که روی داده تطبیق دهد.

نخست وزیر ژاپن یادآور شد که در جریان مبارزات انتخاباتی خود قول داده بود به مسئله پایگاه نظامی آمریکا در اوکیناوا بپردازد و گفت برای جلوگیری از وخامت وضعیت باید راه حل سریعی برای این مسئله پیدا کرد.

نخست وزیر ژاپن این خبر را تایید کرد که ژاپن از این به بعد سوخت مورد نیاز کشتی های حامل تدارکات برای نیروها در افغانستان را تامین نخواهد کرد ولی قول داد که به تامین نیازهای غیر نظامی افغان ها در زمینه آموزش، پلیس و کشاورزی کمک کند.

فعالان صلح در ژاپن از این که آقای اوباما در جریان دیدار خود از ژاپن از هیروشیما و ناگازاکی دیدن نمی کند انتقاد کرده اند ولی وی گفته است در موقعیت دیگری از این دو محل که در جریان جنگ جهانی دوم با بمب اتمی هدف حمله قرار گرفت، بازدید خواهد کرد.

رئیس جمهوری آمریکا پس از دیدار از ژاپن به سنگاپور، چین و کره جنوبی خواهد رفت.

آقای اوباما به خبرگزاری رویترز گفت چین علاوه بر این که یک شریک است یک رقیب نیز هست و هشدار داد که چنانچه عدم توازن اقتصادی بین دو کشور تصحیح نشود، ممکن است مشکلات جدی در روابط چین و آمریکا ایجاد شود.

تغییرات جوی و مناقشه های هسته ای با کره شمالی و ایران از مسائلی است که به احتمال قوی در مذاکرات آقای اوباما با رهبران کشورهای آسیایی مطرح خواهد شد.

جاناتان مارکوس، گزارشگر بی بی سی در امور دیپلماتیک می گوید در حالی که باراک اوباما خواستار همکاری بیشتر با چین در زمینه مهار ایران و کره شمالی است ولی کار مهم وی کاستن نگرانی های میزبان های آسیایی دیگر خود در باره افزایش قدرت چین در منطقه است.