اتهامات جدید در باره بدرفتاری نیروهای بریتانیایی در عراق

بها موسی و خانواده
Image caption در کالبد شکافی، دست کم 90 مورد جراحت در بدن بها موسی کشف شد

وزارت دفاع بریتانیا اتهامات جدید در باره سوء رفتار نیروهای بریتانیایی در عراق را که پس از خروج این نیروها از بصره عنوان شده، بررسی می کند.

وکلای مدافع شاکیان می گویند دولت بریتانیا را در جریان بیش از 30 مورد جدید قرار داده اند که تجاوز جنسی به یک پسر 16ساله توسط دو سرباز بریتانیایی از جمله این موارد است.

مازین یونس، یک فعال حقوق بشر عراقی می گوید مردم به دلیل این که دیگر نگران عمل تلافی جویانه سربازان بریتانیایی نیستند، اکنون صراحتا در باره این بدرفتاری ها صحبت می کنند.

وی می گوید برخی از شکایات مشابه اتهاماتی است که به سربازان آمریکایی در زندان ابو غریب وارد شده بود.

بیل رامل، از مقامات ارشد نیروهای مسلح بریتانیا می گوید دولت این شکایات را بسیار جدی می گیرد ولی اتهامات را تا هنگامی که به آن رسیدگی نشده نباید واقعیت تلقی کرد.

ولی او تقاضای تحقیقات علنی در باره تمام اتهامات مرتبط با بدرفتاری سربازان بریتانیایی در مدت 6 سال استقرار در عراق، را رد کرد.

وی گفت شواهدی در باره این اتهامات در دست نیست.

آقای رامل افزود: "صد و بیست هزار سرباز بریتانیایی در عراق خدمت کرده اند و اکثریت قابل توجه آنان با رعایت کامل اصول اخلاقی رفتار کرده اند و تنها معدودی این اصول را نادیده گرفته اند."

در حال حاضر پرونده ای در بریتانیا در جریان است که مربوط به مرگ بها موسی، یک غیر نظامی عراقی است که هنگامی که در بازداشت بریتانیایی ها بود فوت کرد.

بر روی بدن مقتول آثار 93 مورد جراحاتی که معلوم بود در زمان های مختلف بر او وارد شده، دیده می شد.

مطالب مرتبط