سربازان ونزوئلایی در کلمبیا بازداشت شدند

آلوارو اوریبه
Image caption کلمبیا می گوید پیوند برادرانه خلل ناپذیری با ونزوئلا دارد

کلمبیا چهار عضو گارد ملی ونزوئلا را پس از ورود به خاک این کشور بازداشت کرده است.

مقام های دولت کلمبیا گفته اند که ارتش این کشور، اعضای گارد ملی ونزوئلا را زمانی دستگیر کرد که آنها در یک قایق در رودخانه ای در امتداد مرز دو کشور بودند.

با این حال، آلوارو اوریبه، رییس جمهوری کلمبیا گفته است که آنها به نشانه "علاقه و دلبستگی همیشگی بین دو کشور" به ونزوئلا تحویل داده می شوند.

آقای اوریبه گفت: "این سربازان باید این پیام را به کشور خود برگردانند که ما علاقه ای برادرانه به ونزوئلا داریم و این پیوند خلل ناپذیر است."

اما در روزهای اخیر، تنش و بحران در مرز دو کشور ونزوئلا و کلمبیا افزایش یافته است. هفته پیش، بعد از آن که دو نفر از مرزبانان ونزوئلا به دست افرادی ناشناس کشته شدند، هوگو چاوز، رییس جمهوری ونزوئلا نیروی نظامی بیشتری به منطقه مرزی این کشور با کلمبیا فرستاد.

آقای چاوز در یک سری سخنرانی از مردم ونزوئلا خواست تا برای جنگ احتمالی آماده شوند. او از تاسیس هفت پایگاه نظامی جدید ایالات متحده در کلمبیا و روابط نظامی نزدیک کلمبیا با آمریکا انتقاد کرده و توافقنامه جدید آنها را معاهده جنگ خوانده است.

کلمبیا به تازگی با آمریکا توافق کرده است تا ارتش آمریکا دسترسی بیشتری به پایگاه های نظامی کلمبیا داشته باشد. آقای چاوز گفته است که این تصمیم کلمبیا به ارتش آمریکا فرصت می دهد تا به جاسوسی ونزوئلا بپردازند و حمله هایی را به مراکز استراتژیک ونزوئلا طراحی کنند.

آقای چاوز را در راستای تلاش برای حمله به کشورش می داند.

آمریکا و کلمبیا این ادعا را رد می کنند.

آقای چاوز پیش تر به ارتش ونزوئلا نیز هشدار داده بود آماده جنگ با ونزوئلا باشد.

او بر این باور است که افزایش حضور نظامی آمریکا در کلمبیا امکان جاسوسی و حمله به اهداف راهبردی در ونزوئلا را افزایش می دهد.

کلمبیا می گوید توافقنامه احداث پایگاه های جدید آمریکا در این کشور با هدف مبارزه با قاچاقچیان مواد مخدر و چریک های مارکسیست در داخل مرزهای این کشور امضا شده است.

مطالب مرتبط