اپک درباره گرمایش زمین به توافق دست نیافت

Image caption باراک اوباما پس از ژاپن به سنگاپور سفر کرد

رهبران کشورهای عضو سازمان همکاری های اقتصادی آسیا و اقیانوسیه (اپک - APEC) در سنگاپور اعلام کردند که پیش از اجلاس ماه آینده سازمان ملل متحد درباره مقابله با تغییر شرایط آب و هوایی به واسطه تولید آلودگی، نمی توان به معاهده ای لازم الاجرا دست یافت.

از برخی مقام های حاضر در این مذاکرات نقل شده است که در شرایط فعلی باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا و هو جین تائو همیتای چینی او اجلاس کپنهاگ را محیطی برای آغاز یک روند مذاکرات می دانند و نه یک نقطه پایانی برای مذاکرات.

با این وجود پس از دو روز گفتگو رهبران 21 کشور عضو این اتحادیه منطقه ای که کشورهای حاشیه اقیانوس آرام، از جمله در آمریکای شمالی و جنوبی را نیز دربر می گیرد، قول دادند تا در جهت دستیابی به یک "نتیجه جاه طلبانه" در اجلاس سازمان ملل متحد (در شهر کپنهاگ دانمارک) حرکت کنند.

هر چند تلاش هایی صورت گرفته بود تا موازینی جهت ابراز تعهد به کاهش تولید گازهای گلخانه ای در بیانیه نهایی اجلاس گنجانده شود اما این تلاش ها به نتیجه نرسید و بیانیه پایانی عمدتا به موازینی جهت ترغیب سیاست های پایدار و ماندگار رشد اقتصادی اختصاص یافت.

یکی از مواردی که در پیش نویس بیانیه مشترک اجلاس مطرح شده بود و به بیانیه نهایی راه نیافت، تعهد به کاهش تولید گازهای گلخانه ای تا سال 2050 بود.

این رهبران تصمیم گرفتند تا مذاکرات تجارت جهانی دوحه را که پس از برگزاری ده جلسه کماکان بی نتیجه مانده (آخرین اجلاس در تابستان سال 2008) را در سال 2010 به نتیجه و اتمام برسانند.

این رهبران در بیانیه پایانی خود آورده اند: "ما قاطعانه هرگونه سیاست حمایتگرانه داخلی را رد می کنیم و بر تعهد خود به آزاد نگه داشتن بازارها و خودداری از ایجاد موانع جدید در راه سرمایه گذاری یا مبادله کالا و خدمکات تاکید می ورزیم."

این رهبران همچنین موافقت کردند تا زمان مشاهده شواهد خروج از دوران رکود اقتصادی، در کشورهای خود به اجرای سیاست های محرک مالی ادامه بدهند.

مطالب مرتبط