کوزوو اولین انتخابات خود را برگزار می کند

Image caption میزان مشارکت صرب های کوزوو از مهمترین مسائل در این انتخابات است

شهروندان جمهوری کوزوو برای اولین بار از زمان استقلال این کشور از صربستان که سال گذشته رخ داد، برای شرکت در انتخابات محلی به پای صندوق های رای می روند.

از زمان اعلام استقلال کوزوو 63 کشور دنیا این جمهوری را به عنوان یک کشور به رسمیت شناخته اند و این اولین انتخاباتی است که دولت این کشور مسئولیت برگزاری آن را به عهده دارد.

در گذشته مسولیت برگزاری انتخابات قبلی در کوزوو با نهادهای بین المللی بود ولی این بار ناظران بین المللی بر روند رای گیری نظارت خواهند کرد تا توانایی دولت کوزوو در برگزاری انتخاباتی مطابق با استانداردهای جهانی مشخص شود.

وزیر کشور کوزوو گفت که این انتخابات آزمایشی برای ملت کوزوو است و دولت هم می تواند انتخاباتی آزاد و بی طرفانه برگزار کند.

گرچه یک سال از زمان اعلام استقلال کوزوو می گذرد اما ساکنان پریشتینا پایتخت این کشور به تازگی شاهد تغییر شرایط به نحوی هستند که بتوانند به راحتی در طول شب در بیشتر مناطق شهر رفت و آمد کنند.

Image caption این اولین انتخابات در کوزوو پس از اعلام استقلال توسط این کشور است

هنوز حضور نیروهای امنیتی در شهر احساس می شود، البته در آستانه انتخابات محلی در روز یکشنبه، فعالیت های امنیتی بیشتر شده است

بیش از 10 هزار نفر از نیروهای حافظ صلح ناتو هنوز در سراسر کوزوو مستقر هستند.

2 هزار نفر از ماموران پلیس اتحادیه اروپا هم در کوزوو حاضر هستند و نیروی پلیس کوزوو که به تازگی تشکیل شده، به طور مرتب در حال گشت زنی است.

با این حال، در جریان فعالیت های تبلیغاتی انتخابات، گزارش هایی در باره وجود برخی مشکلات منتشر شد. از جمله زمانی که نخست وزیر به مناطقی رفت که بیشتر ساکنانش طرفدار گروه های مخالف دولت هستند، به طرف هیات همراهش، سنگ و تخم مرغ پرتاب شد.

صرب هایی که می خواهند در انتخابات روز یکشنبه 15 نوامبر (24 آبان) شرکت کنند، نگران آن هستند که صرب های مخالف شرکت در این انتخابات، به آنها حمله کنند. همینطور دولت نوپای این کشور هم تحت فشار است تا ثابت کند می تواند این انتخابات را بدون دردسر برگزار کند؛ انتخاباتی که آزمونی برای اعتبار دولت هم به شمار می رود.

مطالب مرتبط