درخواست اوباما از رهبران برمه برای آزادی آنگ سن سوچی

آنگ سن سوچی
Image caption رهبر طرفداران دموکراسی برمه مدت هاست که در حبس خانگی به سر می برد

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا رهبران نظامی برمه را ترغیب کرده آنگ سن سوچی، رهبر طرفداران دموکراسی برمه را آزاد کرده و انتخابات سال آینده (2010) را شفاف و منصفانه برگزار کنند.

یک سخنگوی کاخ سفید به خبرنگاران گفت این درخواست در جریان دیدار آقای اوباما با رهبران 10 کشور جنوب شرق آسیا ( آ سه آن) از جمله برمه مطرح شده ولی در بیانیه مشترکی که پس از این دیدار انتشار یافت تنها به آشتی ملی و لزوم منصفانه بودن انتخابات آتی برمه اشاره شده است.

گزارشگر بی بی سی در سنگاپور می گوید صرف این موضوع که باراک اوباما حاضر شده در اجلاسی که نماینده دولت نظامی برمه شرکت دارد، حضور یابد، دارای اهمیتی نمادین بوده و نشان دهنده سیاست جدید آمریکا مبنی بر تماس بیشتر با کل منطقه و بخصوص با برمه است.

استدلال دولت آقای اوباما این است که تحریم های علیه برمه نتوانسته به پیشبرد دموکراسی در این کشور کمک کرده و به نقض حقوق بشر در برمه پایان دهد.

دولت های سابق آمریکا در اجلاس های گذشته کشورهای جنوب شرق آسیا شرکت نمی کردند چون نمی خواستند با اعضای دولت نظامی برمه بر سر یک میز بنشینند.

تحلیلگران می گویند دولت آمریکا همچنین از این نگران است که به دلیل سیاستش در برابر برمه، در حالی که قدرت چین در منطقه در حال افزایش است، در روابطش با دیگر کشورهای جنوب شرق آسیا مشکلاتی ایجاد شود.

این کشورها از برخوردی که آمریکا تا کنون با برمه داشته خشنود نیستند.

باراک اوباما که اکنون از سنگاپور عازم چین شده است، در جریان اقامت خود در سنگاپور در اجلاس کشورهای عضو سازمان همکاری های اقتصادی آسیا و اقیانوسیه (اپک - APEC) شرکت کرد.

دستور کار این اجلاس دو روزه پیدا کردن راههایی برای بهبود وضعیت اقتصادی، تجارت آزاد و تغییرات جوی بود.

هر چند تلاش هایی صورت گرفته بود تا تعهد به کاهش تولید گازهای گلخانه ای در بیانیه نهایی اجلاس گنجانده شود، این تلاش ها به نتیجه نرسید و بیانیه پایانی عمدتا به تلاش برای ادامه سیاست هایی جهت دست یابی به رشد اقتصادی پایدار و ماندگار اختصاص یافت.

مطالب مرتبط