اردن: مظنون قتل دیپلمات آمریکایی اعدام نمی شود

Image caption لورنس فولی در شهر امان کشته شد

حکم اعدام مردی اهل اردن که گفته می شود با شبکه القاعده مرتبط است و در ارتباط با قتل یک دیپلمات آمریکایی در سال 2002، مجرم شناخته شده، لغو و به پانزده سال زندان با اعمال شاقه تبدیل شده است.

یکی از وکلای معمر الجغبیر به خبرگزاری فرانسه گفت دادگاه استیناف اردن هفته گذشته حکم اعدامی را که دادگاه امنیت ملی برای موکلش صادر کرده بود را رد کرد.

او گفت دادگاه استیناف بر اساس این واقعیت نظر خود را اعلام کرده است که آقای جغبیر در زمان سوءقصد به جان لورنس فولی در اردن نبوده است.

این وکیل به خبرگزاری فرانسه گفت: "آقای جغبیر نه تنها در کشور اردن نبوده بلکه همچنین در سوءقصد مشارکتی نداشته و از در باره زمان اجرای آن خبر نداشته است."

دادگاه نظامی اردن در ماه ژوئیه و پس از سومین دور از محاکمات برای آقای جغبیر حکم اعدام صادر کرد.

در سال 2007 همین دادگاه برای جغبیر، که بنا به گزارش خبرگزاری فرانسه به خاطر محکومیتی دیگر در انتظار حکم اعدام است، 10 سال حبس با اعمال شاقه تعیین کرده بود.

معمر الجغبیر در ارتباط با بمبگذاری ماه اوت سال 2003 در سفارت اردن در عراق که منجر به کشته شدن 14 نفر شد، تحت محاکمه است.

لورنس فولی که از کارمندان سازمان امداد رسانی یو اس اید، در مقابل منزلش در امان هدف حمله قرار گرفت و از فاصله ای کم به او تیراندازی شد.