دیدار هیات پارلمانی بریتانیا از تاجیکستان

ساختمان پارلمان بریتانیا
Image caption نماینده های پارلمان بریتانیا گفته اند علاقمند همکاری با همتایان تاجیک خود هستند

برتیانیا در انجام نظرسنجیها در آستانه انتخابات پارلمانی در تاجیکستان را سرمایه گذای خواهد کرد.

این مطلب در جریان دیدار هیات پارلمانی بریتانیا با مسئولین کمیسیون مرکزی انتخابات و همه پرسی تاجیکستان در شهر دوشنبه مطرح شده است.

هیات پارلمانی بریتانیا همچنین آمادگی این کشور را برای برگزاری دوره ها برای آموزش مسئولان حوزه های انتخاباتی در تاجیکستان در زمینه قوانین انتخاباتی این کشور اظهار داشته است.

این در حالیست که مسئولین کمیسیون مرکزی انتخابات و همه پرسی تاجیکستان در گذشته اظهار داشتند که هرچند تا برگزاری انتخابات سال آینده پارلمانی در این کشور چند ماهی باقی مانده است، ولی سازمانهای بین المللی به این مراسم سیاسی توجهی نکرده اند.

به گفته محب الله داداجان، رئیس دفتر کمیسیون مرکزی انتخابات و همه پرسی تاجیکستان در دیداری هیات پارلمانی بریتانیا با مسئولان این نهاد آنها به روند آمادگی این کمیسیون و احزاب سیاسی به انتخابات آینده پارلمانی توجه زیادی داشتند.

به اعتقاد کارشناسان، برگزاری نظرسنجیهای قبل از انتخاباتی به تامین شفافیت در روند تدارکات انتخاباتی و شمارش آرا تا اندازه ای مساعدت خواهد کرد.

زیرا، جامعه شناسان توسط نظر سنجی می توانند قبل از برگزاری انتخابات میزان محبوبیت احزاب سیاسی در میان اقشار مختلف کشور را مشخص سازند.

هرچند در گذشته برای برگزاری نظرسنجیهای مشابهی تلاشهایی انجام شده بود، معمولا مراکز تحلیلی تاجیکستان برای انجام موثر چنین امر از امکانات محدود مالی برخوردار بوده به سرمایه گذاری خارجی نیاز دارند.

زیرا به اعتقاد صاحب نظران در داخل کشور سازمانها یا نهادهایی که توانند برگزاری چنین نظر سنجیها را سرمایه گذاری کنند، تقریبا وجود ندارند.

Image caption قرار است هیات پارلمانی تاجیکستان به بریتانیا سفر کند

انتخابات قبلی پارلمانی تاجیکستان که ماه فوریه سال 2006 برگزار شد، به دلیل آنکه کمبود شفافیت و کمرنگی رقابت خوانده شد، از سوی مخالفان دولت و ناظارن بین المللی مورد انتقاد قرار گرفته بود.

احزاب مخالف تاجیکستان گفته اند از اینکه پیشنهادات آنها در باره اصلاح قانون انتخابات را پارلمان سال جاری رد کرده است، در مورد برگزاری شفاف و منصفانه انتخابات پارلمانی سال 2010 تردید دارند.

ضمنا، این نخستین دیدار هیات پارلمانی پریتانیا از تاجیکستان است و به گفته منابع سفارت بریتانیا در دوشنبه، گسترش روابط نمایندگان مردمی هر دو کشور از اهداف اصلی این سفر عنوان می شود.

در راس این هیات لورد ویسکانت ویولی، رهبر گروه همکاری با تاجیکستان در پارلمان بریتانیا قرار دارد. تیم لاتان، عضو پارلمان از حزب محافظه کار و فریزر کمپ نماینده از حزب کارگر بریتانیا نیز به این هیات شامل هستند.

قرار است، در جریان این سفر هیات پارلمانی بریتانیا با روسای مجلس ملی و و مجلس نمایندگان پارلمان تاجیکستان دیدار و گفتگو کنند.

در دستور کار این سفر همچنین ملاقات با مسئولان برخی از نهادهای دولتی از جمله کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان و نمایندگان جامعه این کشور در نظر است.

منابع سفارت بریتانیا در تاجیکستان گفتند که انتظار می رود در آینده نزدیک سفر هیات پارلمان تاجیکستان از بریتانیا نیز صورت بگیرد.