نتانیاهو با اعلام یکجانبه استقلال فلسطینیان مخالفت کرد

نتانیاهو
Image caption نتانیاهو: تنها راه ایجاد کشور مستقل فلسطینی مذاکره است

نخست وزیر اسرائیل با هر نوع اقدام فلسطینیان برای اعلام یکجانبه استقلال مخالفت کرده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، تاکید کرده است که برای تشکیل کشور مستقل فلسطینی "راه دیگری جز مذاکرات بین اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطینی وجود ندارد و مسیر اعلام استقلال یکجانبه تنها باعث از میان رفتن چارچوب توافق های بین دو طرف شده و اقدامات یکجانبه از سوی اسرائیل را در پی خواهد آورد."

نخست وزیر اسرائیل، که در یک همایش بررسی مسایل خاورمیانه در بیت المقدس سخن می گفت، از "اقدامات یکجانبه" مورد نظر خود سخن نگفت و از پیشنهاد یا فرد خاصی نام نبرد.

سخنان آقای نتانیاهو در پی اظهارات صائب عریقات، مذاکره کننده ارشد فلسطینیان، بیان می شود که با ابراز ناخرسندی از کندی روند صلح خاورمیانه، گفته بود که هیچ جدول زمانی مشخصی برای به نتیجه رسیدن مذاکرات اسرائیل و فلسطینیان برای ایجاد کشور مستقل فلسطینی در کرانه باختری رود اردن و نوار غزه وجود ندارد.

آقای عریقات در مصاحبه ای با رادیو اسرائیل، با یادآوری مذاکرات دو طرف برای دستیابی به توافق اسلو و پس از آن، گفته بود که گفتگوهای فلسطینیان و اسرائیل طی هجده سال گذشته به نتیجه ای نرسیده و در نتیجه، فلسطینیان برای تحقق هدف خود، جز مراجعه به سازمان ملل چاره ای ندارند.

وی همچنین در مصاحبه با بی بی سی افزود که با توجه به اینکه هجده سال مذاکرات بین دو طرف به نتیجه ای نرسیده است، فلسطینیان تصمیم دارند با مراجعه به شورای امنیت سازمان ملل متحد، از این سازمان بخواهند تشکیل کشور مستقل فلسطینی را تصویب کند.

تشکیل کشور مستقل فلسطینی بخشی مهم از توافق اسلو محسوب می شود اما با وجود مذاکرات دو طرف در این زمینه و ارائه طرح های متعددی از جمله از سوی آمریکا برای پیشرفت این مذاکرات، به گفته فلسطینیان، اجرای این بخش از توافق اسلو همچنان دور از دسترس به نظر می رسد.

آقای عریقات همچنین در گفتگویی با بی بی سی، ادامه ساخت شهرک های یهودی نشین در کرانه باختری را مورد انتقاد قرار داد و گفت که با توجه به این روش دولت اسرائیل، فلسطینیان تنها راه تشکیل کشور مستقل فلسطینی را کسب مجوز سازمان ملل می دانند.

در جریان جنگ شش روزه اعراب و اسرائیل در ژوئن سال 1967، ارتش اسرائیل بخش هایی از سرزمین های عربی از جمله نوار غزه (متعلق به مصر) و کرانه باختری رود اردن، شامل بخش شرقی شهر بیت المقدس (متعلق به اردن) را اشغال کرد.

براساس توافق بین اسرائیل و فلسطینیان، قرار است کشور مستقل فلسطینی در نوار غزه و کرانه باختری رود اردن تشکیل شود هر چند در مورد وضعیت شهر بیت المقدس بین دو طرف اختلاف نظر وجود دارد.

همچنین، فلسطیینان خواستار استقرار کشور فلسطینی در تمامی اراضی اشغالی کرانه باختری هستند در حالیکه اسرائیل، با وجود مصوبات سازمان ملل در مورد غیرقانونی بودن تغییر در ترکیب جمعیتی مناطق اشغالی در جنگ، در بخش هایی از این سرزمین، به ایجاد شهرک های یهودی نشین و اسکان یهودیان در آنها مبادرت کرده است.

سخنان صائب عریقات یادآور تصمیم مجمع عمومی سازمان ملل در سال 1947 است که با تقسیم سرزمین فلسطین به دو بخش یهودی نشین و عرب نشین، زمینه تشکیل کشور اسرائیل را فراهم آورد.

در سال 1948، یهودیان ساکن سرزمین فلسطین با اتکای به این مصوبه، به طور یکجانبه ایجاد کشور مستقل اسرائیل را اعلام داشتند که با وجود مخالفت کشورهای عربی و بروز جنگ بین دو طرف، مورد شناسایی بین المللی قرار گرفت و به عضویت سازمان ملل متحده پذیرفته شد.

اظهارات صائب عریقات عملا به منزله هشداری به جامعه جهانی در این مورد است که عدم پیشرفت در مذاکرات صلح و سیاست های بنیامین نتانیاهو در قبال این مذاکرات باعث سرخوردگی فلسطینیان شده است.

در صورتیکه فلسطینیان درخواست استقلال یکجانبه را در شورای امنیت مطرح کنند، با توجه به ترکیب این شورا بعید است چنین درخواستی مورد تصویب قرار گیرد.

همچنین، در صورت طرح و تصویب درخواست استقلال یکجانبه در مجمع عمومی نیز تضمینی برای اجرای چنین مصوبه ای توسط اسرائیل وجود ندارد و تا خروج اسرائیل از کرانه باختری رود اردن هم تشکیل کشور مستقل فلسطینی در این اراضی عملا امکانپذیر نخواهد بود.

مطالب مرتبط