تاکید اوباما به آزادی بیان، اطلاعات و مذهب در سفر به چین

باراک اوباما و هو جینتائو
Image caption رئیس جمهوری آمریکا در ضیافت شام همتای چینی اش شرکت می کند

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا که از چین دیدن می کند گفته است که لزومی ندارد آمریکا و چین دشمن یکدیگر باشند و جهان از همکاری این دو کشور سود خواهد برد.

آقای اوباما که در جمع جوانان چینی در شانگهای صحبت می کرد گفت روابط چین و آمریکا در طی سی سال گذشته بدون اشکال و اختلاف نظر نبوده است ولی خاطر نشان کرد که دو کشور می توانند با یکدیگر روابط حسنه داشته باشند و آمریکا نمی خواهد جلوی پیشرفت چین را بگیرد.

ولی باراک اوباما به این نکته تاکید کرد که حق آزادی بیان، مذهب و دسترسی به اطلاعات از حقوق بشری جهانی است و باید همه از این حقوق برخوردار باشند.

باراک اوباما گفت آمریکا نمی خواهد هیچ گونه نظام حکومتی را به ملت دیگری تحمیل کند و لی اضافه کرد که آمریکایی ها معتقد نیستند که برخورداری از این حقوق محدود به کشورشان است.

سخنرانی آقای اوباما و پرسش و پاسخ متعاقب آن با جوانان چینی، به طور زنده در اینترنت قابل مشاهده بود و در سراسر چین قابل دریافت بود.

تلویزیون شانگهای این برنامه را که به زبان چینی دوبله شده بود ولی سخنان آقای اوباما به زبان انگلیسی در زیر صدا به وضوح قابل شنیدن بود، به طور زنده پخش کرد. ولی این برنامه از تلویزیون سراسری چین پخش نشد.

آقای اوباما اکنون برای مذاکره با رهبران چین وارد پکن شده است.

رئیس جمهوری آمریکا امشب در ضیافت شامی که هو جینتائو، همتای چینی اش به افتخار او می دهد شرکت خواهد کرد.

مذاکرات رهبران دو کشور فردا سه شنبه 17 نوامبر، شروع خواهد شد.

عدم توازن بازرگانی، برنامه هسته ای ایران و کره شمالی و تلاش برای مقابله با تغییرات جوی از مسائلی است که در مذاکرات مطرح خواهد شد.

آقای اوباما در اولین سفر خود به آسیا درمقام رئیس جمهوری آمریکا، قبل از سفر به چین از ژاپن و سنگاپور دیدن کرده است و از چین راهی کره جنوبی خواهد شد.

مطالب مرتبط