اتحادیه اروپا: طرح اعلام استقلال فلسطینیان شتابزده است

Image caption فلسطینیان خواهان تشکیل کشور مستقل با پایتختی بیت المقدس شرقی در کرانه غربی و غزه هستند

اتحادیه اروپا طرح فلسطینیان برای درخواست از سازمان ملل برای به رسمیت شناختن کشور مستقل فلسطینی را شتابزده خوانده و آن را رد کرده است.

کارل بیلد، وزیر خارجه سوئد که کشورش در حال حاضر ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را به عهده دارد گفت این اتحادیه امیدوار است روزی کشور فلسطینی را به رسمیت بشناسد اما چنین کشوری باید در وهله اول وجود داشته باشد.

آقای بیلد گفته است که هنوز شرایط این کار فراهم نشده است.

او تاکید کرده که مهم ترین کار در این زمان، کمک به آمریکایی ها برای آوردن دو طرف درگیر به میز مذاکره است.

وزیر خارجه سوئد در همین حال بار دیگر درخواست اتحادیه اروپا از اسرائیل برای تعلیق کلیه فعالیت های شهرک سازی را تکرار کرده است.

تشکیلات خودگردان فلسطینی روز گذشته اعلام کرد که به دنبال کسب حمایت اتحادیه اروپا برای طرح درخواست خود در سازمان ملل برای به رسمیت شناختن کشور مستقل فلسطینی در کرانه غربی و غزه است.

صائب عریقات، مذاکره کننده ارشد فلسطینی گفته است فلسطینیان به دنبال کسب حمایت تمام اعضای جامعه جهانی برای طرح خود هستند و فلسطینی ها چنین خواسته ای را با آمریکا هم مطرح خواهند کرد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در واکنش گفته است که برای تشکیل کشور مستقل فلسطینی "راه دیگری جز مذاکرات بین اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطینی وجود ندارد و مسیر اعلام استقلال یکجانبه تنها باعث از میان رفتن چارچوب توافق های بین دو طرف شده و اقدامات یکجانبه از سوی اسرائیل را در پی خواهد آورد."

چند نماینده کنگره آمریکا که در حال بازدید از اسرائیل هستند گفته اند که ایالات متحده هر نوع اعلام یکجانبه استقلال فلسطینیان در سازمان ملل را وتو خواهد کرد.

تحلیلگران می گویند این پیشنهاد فلسطینی ها نشاندهنده یاس و سرخوردگی آنها از پیش نرفتن روند صلح خاورمیانه است.

صائب عریقات گفته است که گفتگوهای فلسطینیان و اسرائیل طی هجده سال گذشته به نتیجه ای نرسیده و در نتیجه، فلسطینیان برای تحقق هدف خود، چاره ای جز مراجعه به سازمان ملل ندارند.

تشکیل کشور مستقل فلسطینی بخش مهمی از توافقنامه اسلو به حساب می آید اما با وجود مذاکرات دو طرف در این زمینه و ارائه طرح های متعدد برای پیشرفت این مذاکرات، به گفته فلسطینیان، اجرای این بخش از توافق اسلو همچنان دور از دسترس به نظر می رسد.

فلسطینیان خواهان آن هستند که کشور مستقل آنها با پایتختی بیت المقدس شرقی در کرانه غربی و غزه تشکیل شود اما فعالیت های شهرک سازی اسرائیل در اراضی اشغالی باعث نگرانی آنها شده است. فلسطینیان می گویند فعالیت های ساختمانی اسرائیل، ارتباط میان بیت المقدس شرقی و کرانه غربی را قطع می کند.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی چند روز پیش گفته بود که صلح با اسرائیل به علت امتناع این کشور از توقف فعالیت های شهرک سازی، غیر ممکن شده است.

مطالب مرتبط