فروش سلاح و ایران در دستور کار مذاکرات سارکوزی و ملک عبدالله

Image caption این سومین سفر آقای سارکوزی به عربستان طی دو سال گذشته است

نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور فرانسه برای دیدار و مذاکره با ملک عبدالله، پادشاه عربستان به ریاض سفر کرده است.

آقای سارکوزی امشب را در اقامتگاه صحرایی پادشاه عربستان سپری خواهد کرد.

سفر رئیس جمهور فرانسه دو روز طول خواهد کشید و قرار است در دیدار و مذاکرات دو طرف، راه های گسترش روابط دو کشور بررسی شود.

همچنین در این دیدارها، موضوع فروش سلاح به عربستان مورد مذاکره قرار می گیرد. عربستان یکی از بزرگ ترین خریداران سلاح در جهان به شمار می رود و فرانسه امیدوار است که بتواند میزان فروش سلاح به این کشور را افزایش دهد.

آقای سارکوزی پیش از آغاز سفر خود خواهان از سر گیری مذاکرات صلح میان اعراب و فلسطینی ها شد. رئیس جمهور فرانسه در گفت و گو با روزنامه الریاض عربستان گفته است که از بنیامین نتانیاهو خواسته تا فعالیت های شهرک سازی را متوقف کند. فلسطینیان می گویند تا زمانی که فعالیت های ساختمانی اسرائیل در اراضی اشغالی متوقف نشود، آنها به میز مذاکره باز نمی گردند.

رئیس جمهور فرانسه طی هشت روز گذشته میزبان رهبران عراق، اسرائیل و سوریه بوده است.

او همچنین با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی تماس تلفنی برقرار کرده است. قرار است به زودی برنار کوشنر، وزیر خارجه فرانسه در امان، پایتخت اردن با آقای عباس در مورد روند صلح خاورمیانه دیدار کند.

در همین حال یک مشاور دولت عربستان به خبرگزاری فرانسه گفته است که سفر آقای سارکوزی به عربستان سعودی، ماهیتی شخصی دارد و هدف از انجام آن تقویت روابط دو کشور و گسترش همکاری ها است.

یکی از محورهای مذاکرات نیکولا سارکوزی و ملک عبدالله، بررسی فروش هلیکوپترهای نظامی، قایق های دریایی و قطارهای پرسرعت خواهد بود.

همکاری های هسته ای صلح آمیز نیز در دستور کار مذاکرات سران دو کشور قرار دارد و مناقشه هسته ای ایران نیز قطعا در این دیدارها مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

این سومین سفر آقای سارکوزی به عربستان طی دو سال گذشته است. فرانسه طی سال های اخیر توجه خود را از متحدانش در آفریقا به کشورهای حاشیه خلیج فارس و اقیانوس هند متمرکز کرده است.

مطالب مرتبط