بخشودن بدهیهای کشاورزان تاجیکستان

رئیس جمهور تاجیکستان
Image caption معاف بدیهی های پنبه کاران در پی امضای فرمان رئیس جمهور تاجیکستان صورت گرفته است

دولت تاجیکستان حدود 550 میلیون دلار بدهیهای کشاورزان را بخشیده است.

این بدهیها از زمان کسب استقلال تا اوایل سال گذشته میلادی جمع شده و برای رشد بخش کشاورزی موانعی ایجاد می کردند.

گفته می شود، تا اوایل سال آینده سرنوشت 150 میلیون دلار بدهی دیگر کشاورزان تجدید نظر خواهد شد.

نعمتجان بوری یف، مشاور اقتصادی رئیس جمهور تاجیکستان روز سه شنبه 17 نوامبر در نواحی باختر، جامی و وخش ولایت ختلان به گروهی از مسئولان واحدهای کشاورزی سند معاف شدن بدهیهای آنها را اعطا کرده است.

به گفته وی، در مجموع 548 میلیون دلار بدهیهای کشاورزان که از طریق شرکت "کردیت اینوست" و بانکها به شرکتهای سرمایه گذار یا به اصطلاح "فیوچرسی" و سپس به واحدهای کشاورزی توزیع شده بودند، بخشوده شد.

آقای بوری یف افزوده است که این بدهیها با ضمانت بانک ملی تاجیکستان توزیع شده و حالا بخش اصلی آنها از سوی این نهاد با زپرداخت شده اند. تنها زمان بازپرداخت 154 میلیون بدهیهای "کردیت اینوست" که در عرصه های غیر پنبه کار مصرف شده اند تا سال 2018 تمدید شده است.

به این ترتیب، بخشودگی بیشتری از این بدهیها به فعالیت شرکتهای سرمایه گذار چندان تاثیری نخواهد داشت. با این وجود، بر عوض معاف شدن برخی از بدهیها شرکتهای سرمایه گذار "اوراق بهادار دولتی" دریافت خواهند کرد.

Image caption کارشناسان می گویند پس از کسب استقلال تا کنون بخش پنبه کاری خودکفا نشده است

ضمنا، معاف شدن بدهیهای کشاورزان در پی فرمان امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان، در ماه ژوئن سال جاری در باره دریافت راههای حل این مشکل صورت گرفته است.

مهرالدین شیرعلی یف، رئیس مرکز تطبیق لایحه های مربوط به تجدید بدهیهای کشاورزان می گوید که تا اواخر سال جاری کلیه واحدهای کشاورزی بدهکار "تاییدنامه معاف این مبلغها را دریافت خواهند کرد. و دیگر هیچ نهادی نمی تواند از آنها در این باره صحبت کند."

در مورد مبالغ معاف شده شرکتهای سرمایه گذار، آقای شیرعلی یف گفت که "وزارت مالیه یا دارایی و بان ملی این مبلغها را از حساب بانکی این شرکتها لغو خواهد کرد."

در همین حال، مسئولان شرکتهای سرمایه گذار از شرح این تصمیم دولت تاجیکستان خودداری کردند.

ولی کارشناسان از این اقدام حکومت تاجیکستان استقبال کرده و می گویند که معاف این بدهیها تنها راه حل این مشکل بود.

شادی شبدالوف، رئیس حزب کمونیست و عضو پارلمان تاجیکستان می گوید که شرکتهای سرمایه گذار از این تصمیم خساراتی نخواهند برداشت. زیرا به اعتقاد وی، این بدهیها "معمولا مبلغ سود هنگفت آنها بود."

Image caption پرورش و جمعاوری پنبه در تاجیکستان اساسا بر دوش زنان است

به عنوان مثال، آقای شبدالوف گفت که "شرکتهای سرمایه گذار به واحدهای کشاورزی مواد سوخت را با مبلغ یک هزار دلار برای یک تن می فروختند و هر تن پنبه را بر عوض 250 دلار خریداری می کردند. در حالی که قیمت اصلی این مواد سوخت از 300 دلار بیشتر نبود. ولی کشاورزان ناچار به این شرایط راضی می شدند، زیرا منابع دیگر مالی فعالیت نداشتند."

دکتر حاجی محمد عمروف، اقتصاددان تاجیک نیز از این تصمیم دولت تاجیکستان پشتبانی کرد و گفت که "در اصل این قرضها وجود نداشتند، زیرا روابط کشاورزان و سرمایه گذاران منصفانه نبود."

آقای عمروف افزود که فعالیتهای شرکتهای سرمایه گذار وضع اقتصادی نواحی پنبه کار را به هم زده است و هم اکنون این شرکتها باید موظف شوند که در بهبود این وضع سهم بگیرند.

ضمنا، از سال 2008 دولت تاجیکستان تصمیم گرفت که فعالیت واحدهای کشاورزی پنبه کار را از طریق بانکها سرمایه گذاری کند.

ولی تجربه استفاده از این نحوه در دو سال اخیر حاکیست که از تغییر سرمایه گذار در عرصه پنبه کاری، فعالیت کشاورزان سودآور نشده است و بخش اعظم این بدهیها نیز تا حال بازگردانیده نشده اند.

هرچند، به اعتقاد کارشناسان، در این زمینه کاهش زیاد بهای نرخ پنبه در بازارهای جهانی نیز اثر گذاشته است.