عراق: سوریه پشتیبان شورشیان است

دولت عراق مدعی است که سوریه مسئول نود درصد از حملات شورشیان در عراق است.

نوری المالکی، نخست وزیر عراق، سوریه را متهم کرده است که در دو بمبگذاری بزرگ در عراق در ماه اوت و اکتبر که به قصد هدف قرار دادن وزیران دولت صورت گرفت، دست داشته است.

به گفته او دولت سوریه اجازه داده که صدها نفر از اعضای حزب بعث به قصد بازگشت به قدرت با عبور از مرز مشترک دو کشور وارد عراق شوند و عملیات خرابکارانه را در عراق هدایت کنند.

آقای مالکی همچنین گفته است که سوریه به صورت مداوم اجازه داده است که شبه نظامیان، تجهیزات و پول وارد عراق شود.

اما شواهد چندانی برای اثبات این ادعا در بخشهای شمالی مرز بین دو کشور وجود ندارد.

نیروهای مرزبانی عراق در این قسمت به ما گفتند که در هشت - نه ما گذشته حتی یک شبه نظامی هم دستگیر نکرده اند.

آنها فقط 33 نفر را که غیرقانونی وارد عراق شدند را دستگیر کردند که احتمالا همه قاچاقچی بوده اند و هر گروه از آنها یک قبضه کلاشنیکف برای دفاع از خود همراه داشته است.

ما همراه با یک گشت از نیروهای آمریکایی دو روز را در نزدیکی مرز به سر بردیم و نشانه ای از ورود غیرقانونی ندیدیم. منطقه با تجهیزات پیشرفته و با استفاده از هلیکوپتر، هواپیما و ماهواره به شدت زیر نظر است.

فرمانده یکی از گردان های نیروهای ائتلافی به ما گفت: "در طول 21 روز گذشته که ما اینجا بودیم، فقط 3 نفر غیرقانونی از مرز رد شده اندکه آنها هم به احتمال زیاد قاچاقچی سیگار هستند."

حتی بدون این تجهیزات گذشتن از مرز به صورت غیر قانونی کار سختی به نظر می رسد.

در نزدیکی مرز در خاک عراق چاله های بزرگی وجود دارد که گاهی عمق آنها به سه تا چهار متر می رسد و رفتن به داخل و بیرون آمدن از آن با دست خالی امکان پذیر نیست و در کنار این چاله های نیز خاکریزهایی به بلندی2 تا 3 متر وجود دارد.

عبور از مرز با ماشین و حتی با الاغ نیز امکان پذیر نیست.

سرهنگ گری وولسکی، فرمانده نیروهای ائتلافی در شمال عراق دلیل دیگری می آورد که از مرزهای عراق به خوبی محافظت می شود.

او می گوید: "ما، جنگجویان خارجی که از مرزها رد شوند، ندیده ایم. بیشتر حملات سهمگین توسط عراقی های محلی صورت گرفته است. اما ما بر روی جلوگیری از ورود غیرقانونی تمرکز کرده ایم. قاچاق سیگار در اینجا خیلی وسیع است و پول زیادی از این راه از سوریه وارد موصل می کند که این پول می تواند صرف پشتیبانی از حملات در بغداد شود."

مانند خیلی از مرزهای دور افتاده در کشورهای جهان، اینجا هم قاچاق محل درآمد بسیاری از مردم است.

سیگار که قاچاق اصلی در این منطقه است، از طریق ترکیه وارد عراق و سپس به سوریه که قیمت آن بالاتر است، قاچاق می شود.

مطالب مرتبط