اوباما: گوانتانامو در موعد مقرر تعطیل نمی شود

گوانتانامو
Image caption بیشتر از دویست تن در گوانتانامو در بازداشت هستند

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده می گوید آمریکا نمی تواند در مهلت تعیین شده بازداشتگاه نظامی گوانتانامو را تعطیل کند.

این نخستین بار است که باراک اوباما به طور رسمی از این موضوع خبر داده است.

تعطیلی بازداشتگاه گوانتانامو تا ژانویه 2010 از نخستین دستورهای آقای اوباما پس از مراسم تحلیف او بود.

آقای اوباما در مصاحبه با شبکه های تلویزیونی آمریکا گفته است از این که بازداشتگاه گوانتانامو در موعد مقرر تعطیل نمی شود، مایوس نشده است. به گفته او از ابتدا مشخص بود تحقق این هدف کار مشکلی است.

بزرگترین مانع در سر راه تعطیل کردن گوانتانامو، مشخص کردن وضع 215 زندانی باقی مانده در این بازداشتگاه است.

دولت آمریکا مدرک کافی برای محاکمه بسیاری از بازداشت شدگان را در اختیار ندارد و هیچ کشور دیگری حاضر به پذیرفتن این افراد نیست.

آقای اوباما در این حال تاریخ جدیدی را برای تعطیلی قطعی گوانتانامو مشخص نکرده ولی گفته است این بازداشتگاه در طول سال 2010 تعطیل خواهد شد.

آقای اوباما در مصاحبه با شبکه خبری فاکس نیوز گفت: " (تعطیلی گوانتانامو) فقط به علت مسائل سیاسی مشکل نیست. قابل درک است که مردم از این موضوع بترسند زیرا سال ها به آنها گفته شده بود وجود گوانتانامو برای بیرون نگه داشتن تروریست ها ضروری است."

او همچنین گفت تعطیل کردن گوانتانامو در عمل مشکل است و به همکاری کنگره نیاز دارد.

مخالفت داخلی

یکی از برنامه های باراک اوباما در زمان مبارزات انتخاباتی تعطیلی گوانتانامو بود و او دو روز پس از آغاز به کار به عنوان رئیس جمهوری آمریکا، دستور تعطیلی این بازداشتگاه نظامی را که در کوبا قرار دارد، صادر کرد.

دولت آمریکا قصد دارد بعضی از زندانیان این بازداشتگاه را برای محاکمه به خاک آمریکا منتقل کند و آنهایی را که تهدیدی برای امنیت خود نمی داند، به کشورهای دیگر بفرستد.

هفته گذشته، اریک هولدر، دادستان کل آمریکا از محاکمه خالد شیخ محمد و چهار تن از همدستان او در یک دادگاه غیرنظامی در نیویورک خبر داد.

خالد شیخ محمد به سازماندهی حملات یازدهم سپتامبر متهم است.

بعضی از جمهوری خواهان و بستگان قربانیان حملات یازدهم سپتامبر از این تصمیم انتقاد کرده اند و می گویند این کار امنیت شهروندان آمریکا را به خطر می اندازد.

آقای اوباما در واکنش به مخالفت های ابراز شده به محاکمه این افراد در نیویورک گفت "زمانی که او (خالد شیخ محمد) محکوم شود و حکم اعدام او به اجرا گذاشته شود،" مخالفت ها نسبت به محاکمه در دادگاه غیرنظامی برطرف خواهد شد.

مطالب مرتبط